Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мина Кръстева:

Колю Фичето е основоположник на новата българска монументална архитектура

"Аз живея, за да строя" и още "Не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове – да ви събират" – това казва уважаваният и почти митологичен възрожденец майстор Колю Фичето. Навършват се 220 години от рождението на Никола Иванов Фичев, известен като Кольо Фичето и наричан Уста̀ Колю Фичето. Мина Кръстева е авторка на книгата "Градежът", посветена на легендарния строител. В ''Артефир'' тя разказва:

"Идеята за написването на тази книга не възникна спонтанно, тя узря постепенно. Бях впечатлена от личността и градежите на гениалния български строител и архитект. Завършила съм Гимназията по строителство и архитектура "Колю Фичето". После животът ми се стече така, че заминах да живея във Велико Търново, а там преминава по-голяма част от живота на самобитния майстор. Роден е в Дряново през 1800 г. В Търново Колю Фичето е изградил едни от забележителните си архитектурни творения като Хана на Хаджи Николи, Къщата с маймунката, много църкви и разбира се, емблематичната сграда Старият конак, влязла трайно в историята на България с това, че след Освобождението в нея се събира Учредителното събрание, за да изготви и приеме Търновската конституция, Първото Велико народно събрание и е обявено Съединението на България. Духът на големия български майстор витае навсякъде в този град."

Колю Фичето освен великолепни сгради и мостове е изградил множество черкви, кули и камбанарии. Участвал е във възстановяването на няколко значими български манастира. При градежа на църквата "Св. св. Константин и Елена" във Велико Търново той дарява своя труд за проектирането и изграждането ѝ. Творческа натура, изключително честен човек, милеещ за българското, Колю Фичето изучава тънкостите на дюлгерския занаят в най-добрите школи като Брациговската, Дряновската, Тревненската и Костенската. Той по свой начин развива всички тези знания и умения, създавайки свой неповторим стил, издигащ на по-високо ниво възрожденската ни архитектура. Той е основоположник на новата българска монументална архитектура.

Колю Фичето не е обичал да разказва за себе си, не е обичал да споделя какво прави, къде ходи. За него е било важно какво оставя след себе си. Бил е дълбоко вярващ, състрадателен, щедър. Всяка есен е дарявал торби с брашно на бедни вдовици и сираци. Участвал е активно във възрожденските процеси в поробените български земи. Бил е заклет за делото на Велчовата завера през 1835 г. като участник в т.нар. "Дюлгерска армия", подготвян е от кап. Георги Мамарчев във военни умения. 

Колю Фичето се проявява като спомоществовател на издаване на нови книги, макар самият той да се е научил да чете едва на 30 години. Той поощрява децата и внуците си да се образоват. Първородният му внук ген. Иван Фичев учи в Робърт колеж в Цариград, а после завършва с отличие Военната академия в Торино, Италия, и е водещата фигура във военното дело на младата българска държава.

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков

Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Къде отиват сънищата наяве

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..

публикувано на 18.02.25 в 08:50
Борислав Стоянов (вляво) и Велин Манов

Борислав Стоянов със Stick Place

Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..

публикувано на 18.02.25 в 08:05

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30