Само преди дни „Репортери без граници“ обяви тазгодишния си доклад, в който България за трета поредна година е класирана на последното – 111 място по свобода на медиите в ЕС. „В България независимите медии са обект на съдебен тормоз, а критичните журналисти стават жертва на кампании за очерняне и дори на насилие“, пише в доклада на международната организация.
В края на миналата седмица някои медии отправиха недопустими обиди и откровени лъжи по адрес на журналистката от Стара Загора Венелина Попова. В статия, озаглавена „Олигарсите тормозят лекари, за да атакуват дарителите и Делян Пеевски“, бе обиждана както тя, така и изданията, за които работи.
Венелина Попова е дългогодишен журналист в програма „Хоризонт“ на БНР, кореспондент в Стара Загора. За професионалната си доблест тя е удостоена с наградата „Паница“, а заради разследванията си е минала през два съдебни процеса, в които е оправдана като професионалист. В момента Венелина Попова продължава да работи на свободна практика като автор на електронните издания „Тоест“, „За истината“ и „Дневник“. – написа в обръщение Асоциацията на европейските журналисти“ - България.
Изведеният в заглавието на разследванията в сайта „За истината“ въпрос: „Кой дарява от името на Делян Пеевски“, доведе до квалификации, които определиха Венелина Попова като „журналист на повикване“, „ пионка, маскирана под паравана на журналистиката“, платено перо на олигархията“.
В „Мрежата“ Венелина Попова заяви: „ Моята публикация не обвинява, тя не прави категории, тя не прави квалификации. Тя просто поставя въпроси, на които според мен, ако в България има прокуратура и разследващи органи, те просто буквално ще направят труда да се самосезират от многобройните публикации в медиите и ще направят съответната проверка на тези дарения. И това е най-малкото, което може да се извърши“.
В разговор да отговорността и девалвацията на журналстическата професия тя добави: „Отговорността на всеки колега от нашата професия е лична. Аз разбирам много колеги, които имат семейства и които правят компромиси, за да запазят работата си, но всеки компромис трябва да има праг. Но има един праг, под който човек не бива да пада, защото той просто нарушава всички принципи и етични норми, нарушава собствените си морални задръжки“.
Целия разговор можете да чуете във звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg