Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 и климатичната криза

| обновено на 05.05.20 в 13:34 БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Кризата с Covid-19 безпрецедентно затвори Земята и същевременно накара хората да впрегнат ресурси и общи усилия в борбата. Кризата постави въпроса за общото ни бъдеще на Земята и нуждата от решително намаляване на въглеродните емисии. Нормално е да се питаме дали ресурсът, който мобилизирахме в борбата с коронавируса, не може да бъде използван и в изнамирането на решения за едно по-чисто и зелено бъдеще.

Платформата MOVE.BG организира онлайн диалог, за да анализира голямата промяна, в която живеем.

"Идеята за излизане от тунела не е първо да рестартираме икономиката, после да я позеленяваме, а по такъв начин да възобновим икономическия живот, че да пазим Земята и онова, което в последните месеци ѝ спестихме с дейността си.

Екологичните министри на 16 европейски държави взеха решение за общи мерки. България, за съжаление, не се включва в този диалог и като че ли за момента изпуска влака за бъдещето" – обобщава част от темите, разисквани в диалога, Саша Безуханова.

Проблемите на света в капка вода – метафорично така можем да обобщим въпроса с чистата питейна вода, която някои от нас имат за даденост, а доста повече хора -– не. Помним, че една от водещите теми преди Covid кризата беше липсата на вода на гр. Перник.

Хюсеин Йеменджиев от Enova H2O – един от най-успешните стартъпи, предлагащ решения в борбата със замърсяването на водата, говори за нуждата от преосмисляне на приоритетите и целите ни оттук насетне. 

"Устойчивостта не е ексцентрична прищявка, а е от критична важност, когато минаваме през подобни глобални кризи. А кризите за в бъдеще ще са глобални". 

Любомила Йорданова, директор на берлинския стартъп Plan A, също смята, че се нуждаем спешно от промяна на плана и досегашните действия, ако не искаме да се изправим пред нови и нови кризи от глобален характер и пред необратими климатични промени.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40