Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Момеков

Вирусът успя "да разболее" и експертизата в медицинските проучвания

Международен ден на астмата

Снимка: БГНЕС

Когато става дума за научни публикации, трябва да има рецензии, защото иначе се разболява цялата медицинска наука. "Тютюнопушенето и никотинът със сигурност повишават експресията на АСЕ-2 – рецепторът, чрез който вирусът прониква. Чисто теоретично ние не можем да очакваме по-малка честота при пушачите. Каква е истината, ще разберем, когато имаме надеждни епидемиологични данни, които показват асоциацията между тези две неща." Това каза проф. Георги Момеков, преподавател в катедра Фармакология, фармакотерапия и токсикология при Фармацевтичния факултет, в коментар на цитираните в социалните мрежи френски изследвания за по-малко болни пушачи от Covid-19.

Днес отбелязваме Световния ден на астмата. Астмата е социално значимо заболяване. Заболеваемостта от бронхиална астма продължава да нараства, като се очаква през 2020 г. да бъдат засегнати повече от 400 млн. пациенти по света. Астмата може да е животозастрашаващо заболяване, ако не се лекува правилно. В България от бронхиална астма страдат над 400 000 души. Тя е и най-честото хронично заболяване в детска възраст.

"Астмата се дефинира като хетерогенно заболяване, при което водеща е възпалителната компонента, която променя терена, на който се развива възпалението и прави хората много чувствителни към стимули, които водят до бронхоспазъм. Реално имаме хроничен възпалителен процес, който променя лигавицата и гладката мускулатура на бронхите."

Проф. Момеков е категоричен, че хроничните белодробни заболявания са асоциирани с повишен риск от заболяваемост и усложнения при коронавирусната инфекция. Астмата и ХОББ спадат към тази категория.

Още за болестта, за взаимовръзката на коронавирус и патологичните състояния, за френското изследване за пушачите и Covid-19 – можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10