Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невероятните приключения на Синьокрачко и Жужа

5
Илюстрации: Елена Владинова

Пиле със сини крака и пчела авантюрист съветват малките да бъдат такива, каквито са. Това е начинът да намерят истински приятели, гласи скритото послание в новата детска книжка „Невероятните приключения на Синьокрачко и Жужа“. Неин автор е Мария Ангелова, писател и пътешественик.

Още в детските си години Мария прави опит да напише детска книга. И успява. Илюстрира я и я издава сама. Всичко, разбира се, е по детски вълнуващо и реално. Мечтата обаче остава. Така, години по-късно, след първата ѝ книга „203 предизвикателства за пътешественици“ и наличие на свободно време, в компанията на сина си, тя създава „Невероятните приключения на Синьокрачко и Жужа“. Героите този път са илюстрирани от Елена Владинова.

Книгата има за цел да събуди въображението на малките си читатели и слушатели и да им покаже, че имат ли желание могат да постигат всичко. Както го правят и литературните герои. Те се впускат в сериозни, забавни, тъжни и някои съвсем обикновени приключения, докато се учат какво е приятелството.

Синьокрачко и Жужа ловят туземци, правят експедиция до Северния полюс, за да се срещнат с Дядо Коледа, пътуват във времето, запознават се с най-намусения заек на света. Има и още, за него Мария Ангелова разказва в звуковия файл.

„Невероятните приключения на Синьокрачко и Жужа“ ще има своята онлайн премиера на 16 май във Фейсбук страницата на книгата. Тогава героите ще оживеят и сами ще разкажат за себе си.

Илюстрации: Елена Владинова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32