Европейските културни институти и посолства в България, които са част от Европейското сдружение на националните културни институти (EUNIC Global - European Union National Institutes for Culture), ни припомнят кое е това, което ни свързва независимо от разнообразните ни произход, религия или култура. С инициативата #CultureConnectsEurope / #КултуратаСвързваЕвропа всички те ще заявят отношението си към Европа – една отговорност, звучаща все по-актуално във времена на популизъм, екстремизъм и национализъм.
Участието на редица писатели, музиканти и други представители на европейската културна сцена, които спонтанно се съгласиха да бъдат част от инициативата по случай Деня на Европа, е едно недвусмислено доказателство, че европейската интеграция е част от нас.
От България инициатори са творците Галин Стоев, Димана Иванова, Светлана Янчева, Капка Касабова, Найо Тицин и Янко Тихов.
Преди 70 години, на 9-и май 1950 г., Декларацията на френския външен министър Робер Шуман полага основите на създаването на Европейския съюз. През годините той много се е променил, а България вече 13 години е част от този процес. Въпреки всички сложни политически и икономически предизвикателства, ние сме обединени около идеята, че Европа е един културен съюз, който не може да бъде разединен. Във време, в което създаваме граници помежду си поради пандемията от коронавирус, културната интеграция, свързана с изкуствата, езиците, младежта, образованието, науката и обществото, е по-значима от всякога.
Към инициативата на институтите и посолствата от мрежата EUNIC се присъединява и Държавният културен институт към Министерството на външните работи на Република България.
Симона Ганева от Гьоте институт – виртуален домакин на проекта "Културата свързва Европа" – разказа в "Артефир" подробности за инициативата. Повече можете да чуете от звуковия файл.
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg