Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. При спазване, разбира се, на социална дистанция и определените противоепидемични мерки. Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет. Това обаче не означава, че идеята за автокино у нас е отминала новина.
Във „Време и половина“ Найо Тицин, журналист и директор на фестивала „Master of Art“, и Мира Сталева, изпълнителен директор на „София филм фест“, припомниха какво романтично и необходимо изживяване е автокиното. С него може да се подпомогне и културният сектор, който пострада значително от световната криза. Те внесоха своите предложения в Столичната община за създаването на автокино в София. Предложенията им все още очакват одобрение. Ситуацията често се изменя и това предизвиква забавяне. Въпреки това до месец в столицата може и да има места, на които да се гледа кино на открито.
Според Найо Тицин не само в София, но и в цялата страна, има места, където могат да бъдат отворени летни и автокина. Дори и да има последващ пик на вируса у нас. Директорът на „Master of Art“ смята, че една такава криза, колкото и пагубна да бъде тя, бележи нови начела. Важното според него обаче е да спазваме медийна и културна хигиена, още повече що се отнася до „лукса“, и да гледаме на онлайн изкуството не като на панацея, а като на временно решение.
„Ако преди сме смятали, че интернет ще убие изкуството и в частност киното, сега именно интернет ги спаси“, каза във „Време и половина“ Найо Тицин. „Това обаче не заменя истинското преживяване на изкуството, на киното.“
Мира Сталева пък смята, че 30% от максималния капацитет на местата в киносалоните на този етап са напълно достатъчни и отговарят на световните критерии. Тя допълни, че автокиното е напълно безопасно и препоръчително в дни на пандемия. Хората, които нямат коли, могат да си наемат такива и също да се насладят на това изживяване. Изпълнителният директор на „София филм фест“ смята, че родната публика напълно би подкрепила появата на едно такова кино на открито, защото сега повече от всякога е зажадняла за култура.
„А именно културата е белегът и стандартът на цивилизацията ни и имаме нужда да сме заедно и да я споделяме“, каза във „Време и половина“ Мира Сталева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg