Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се докара, както ѝ прилича

Историческата сграда на Централната баня в София е обект на спор за бъдещото й предназначение
Снимка: БГНЕС

На 13 май 1913 г. е открита сградата на Централната минерална баня. Онази прекрасна сграда в историческия център, около който е възникнал градът ни, сега се руши. Централното ѝ фоайе е музей, а северното крило не просто пустее, а се руши от години. В момента тече конкурс за концесия, който трябва да определи какво да бъде и как да се ползва. 

През това време водата се излива със скорост 7200 литра на всеки час директно в канала – това установиха групата Destructive Creation през февруари, когато водеща тема на новините беше водната криза в Перник.

Днес се твърди, че банята няма как да функционира като баня, понеже нямало достатъчен дебит. Тя е затворена, както са затворени и другите 40 минерални извора в столицата.

В "Нашият ден" журналистката Антоанета Салфидж цитира запазен архив от далечната 1881 година, когато наместникът на турската власт Ахмед паша иска банята да остане под турска юрисдикция.

Градското управление обаче заявява, "че си знае, че баните са градски, че трябва да се използват от гражданите и преустройството им не е за по-голям доход, а да се докарат както им прилича."

Така се взема решението банята да се прехвърли към общината, която тегли голям кредит, за да построи банята. Това се случва във военно време, но въпреки това сградата е издигната "така както ѝ прилича".

13 май 1913 г. се оказва "отпушваща" дата, което не е случайно, за да се отвори един лечебен извор, той трябва да бъде отпушен – което е и подходяща метафора за днешния ден преди окончателното вдигането на извънредните мерки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45