Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Иван Стоянов

Колко свободен е един свободен артист

Иван Стоянов
Снимка: личен архив

Да избягаш, за да си цветен – или колко свободен е един свободен артист. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден". Започва живота си като Иван. Става популярен като Питър. Пее като Анджелика Съмър. Един артист, който обича ярките цветове и свободно сменя костюмите, но се притеснява за оцеляването си в София, разказва за музиката, поезията и постмодерната си колекция от самоличности. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден":

"В България се занимавах с независимо изкуство – пърформанси, танци, театър. Учих в Класическата гимназия, в Софийския университет и в Нов български университет.

Постепенно с годините започнах да усещам как границите около мен започват да се стягат и забелязах, че колкото повече започвам да експериментирам с външния си вид, толкова по-опасно става за мен да живея в България

Ходих по "Еразъм" в Полша преди няколко години, после пак заминах по "Еразъм" в Германия..." 

Метафора ли е думата "опасно"

"За мен не е метафора. Бях нападнат в гръб на улица "Дондуков" в София от непознат за мен мъж, бях ритан... посред бял ден. В този момент ми стана ясно, че трябва по някакъв начин да се погрижа за физическата и психическата си цялост."

Стоянов припомни за жестокото убийство на Михаил Стоянов в Борисовата година преди 12 години, за мотивите на убийците – "прочиствахме градинката от гейове...", за намалените им присъди накрая...

Експериментите с външния вид – кое предизвиква желание да смажеш цветното

"Това е стил, който аз наричам "андрогинен" – съчетава в себе си различни уж традиционно мъжки и традиционно женски елементи. На ревера имам октопод от Милена Маркова - Милене, която ръчно ми го уши. Октоподът е на ревера на всички нас – той е пуснал пипалата си дълбоко. 

Карантината, която се стреми да изолира различните

"Тук, в Германия, се чувствам много по-спокоен. Вече съм част от Кьолнския ъндърграунд. Имам обичайните трудности на човек в чужда държава. Помагат ми моите български и немски приятели. Аз започнах живота си наново и благодарение на това започнах да виждам живота в България по друг начин. Това ми даде възможност, като музикант и като артист, да заема още по-ясна гражданска и социално ангажирана позиция."

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" обяви своите лауреати

Завърши деветото издание на международния фестивал "Българска душа на Святата земя" , който се провежда в израелския град Бат Ям.  Тази година фестивалът беше в онлайн формат заради драматичните военни действия в Израел – организаторите не пожелаха да рискуват сигурността на участниците, които досега пристигаха от цял свят, за да присъстват на..

публикувано на 26.06.24 в 11:52

Plovdiv Jazz Fest празнува своя десети рожден ден

В програмата на фестивала Plovdiv Jazz Fest за 10-ата му годишнина това лято и през есента ще гостуват световни артисти – съобщава в "Артефир“ Мирослава Кацарова – директор на фестивала, радиоводещ и джаз певица. Тя изброи имената на Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг, Бил Лорънс, Джо Ловано трио и Майк Стърн като част от гостите на Plovdiv..

публикувано на 26.06.24 в 11:10
Проф. д-р Лидия Върбанова

За културните политики в извънградските райони

За културните политики в извънградските райони в "Нашият ден" говори проф. д-р Лидия Върбанова , ръководител на магистърската програма "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" в НАТФИЗ. Проф. Върбанова разказва, че идеята за международно изследване и подпомагане на културните и творчески дейности, които се намират извън големите градове,..

публикувано на 26.06.24 в 09:05

Изложба-акция "Тухлата" през юли в изложбена зала "Райко Алексиев"

Изложба "Тухлата" ще представи резултатите и произведенията от мащабната акция "Тухлата / 2023", която за първи път се представя в столицата. Проектът има за цел да възстанови стара акция на изкуствоведа Димитър Грозданов, но и да инициира диалог в обществото за същността, разбирането и популяризирането на съвременното изкуство изобщо. Публичното..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07