Притеснени от обедняването потребители или надписани сметки за ток? Илина Александрова, потребител, слушател, който подаде сигнал до "Нашият ден", разказва:
"Представител на ЧЕЗ ми се обади преди месец, за да ми каже, че на вилата, която се намира в село Селянин, близо до Вакарел, има неплатена сметка на стойност 639 лева и електрозахранването е прекъснато. Периодът, за който става въпрос е 4 юни 2019 г. до 4 октомври 2019 г. Поо принцип това е вила, в която ходим само през уикенда. Няма постоянно живущи. Не се използва Бог знае какво електричество, което може да се види в стари сметки... Оказа се, че са направили преизчисления и въз основа на констативни протоколи е установено, че има неизправност на електромера. Държа да отбележа, че този електромер се намира извън имота, сменен е преди година, в метална кутия е и аз до нея нямам абсолютно никакъв достъп и не мога съответно да знам дали електромерът е в изправност. Написах възражение, а отговорът беше, че няма основание да бъдат направени корекции."
Филип Йорданов, ръководител на "Нетехнически загуби" в ЧЕЗ, подчерта:
"Кражбите на електроенергия влошават качеството на доставката до потребителите – мрежата е сложно енергийно съоръжение. На 4 октомври 2019 г. наш екип посещава по сигнал за нерегламентирано ползване въпросния адрес. При оглед на електромера техниците установяват нарушени пломби, деформиран корпус. В такива случаи процедурата е електромерът надлежно се опакова, съставя се констативен протокол, поставя се нов изправен електромер, а неизправният електромер се предоставя за експертиза от Българския институт за метрология. Тази експертиза потвърди нашите съмнени за манипулация на средствата за измерване."
Игнат Арсенов, главен директор "Контрол на пазара" в Комисията за защита на потребителите, коментира случая така:
"Има такива подобни жалби, но те са малко на брой и в тях не се наблюдава тенденция за проблем. Трябва да споменем и факта, че основният орган, който се занимава с правата на потребителите в областта на доставката на електрическа енергия е КЕВР. Ние можем да дадем разяснения на потребителя къде са регламентирани неговите права и задължения и да препрати жалбата към КЕВР."
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg