Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за надеждата на младите българи по света

28 писма към родината на млади автори, живеещи зад граница

Снимка: „Шанс за децата и природата на България“

„Писмо към България от младите българи по света“ е втората книга на фондация „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас, която излиза в условията на пандемия. Изданието обединява творбите на 28 деца таланти и млади автори, живеещи зад граница. Всички те са участвали в VI литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ на тема „Моето писмо към България“.

Книгата сборник е втора от поредицата и представлява своеобразно огледало на чувствата и нагласите на живеещите извън страната младежи и е интересна съпоставка с първата книга „Моето писмо към България“, публикувана миналата година с творбите на младите българи, живеещи в родината.

„Това е най-новият ни проект и е моята книга на надеждата в този труден период от нашия живот. От творбите в нея разбрахме, че децата вече знаят, че човек открива кой е и къде принадлежи най-вече когато отвори сетивата си за други светове и култури. Хубаво и смислено е да се пътува, а след това е още по-хубаво да се завърнем“, сподели Лилиана Славова, председател на фондацията.

Лилиана Славова (вляво) и Невена Праматарова с двете книги на фондация „Шанс за децата и природата на България“

Тя разказа за инициативите на фондация „Шанс за децата и природата на България“ и развитието на децата таланти в условията на вирусната криза.

„Не смятам, че „вирусът“ може да повлияе на таланта. Дори обратното, вярвам, че трудностите стимулират още повече развитието на истинския талант и той винаги ще намери начин да се развива и да се изяви. Децата не само успяват да се справят със ситуацията, но и много често помагат на нас възрастните да се справим. Техните чистота, ентусиазъм, позитивизъм и лекота са заразителни и много ни помагат в това трудно време“, каза още Лилиана Славова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59