„Предателят“ на Марко Белокио получи най-важните награди – за най-добър филм и режисура на 65-ото юбилейно раздаване на италианските награди „Давид на Донатело“, което се проведе в необичайни условия заради вирусната криза.
Церемонията по връчването на италианските "Оскар"-и се състоя без никаква публика, гости или червен килим, като всички конкуренти бяха по домовете си, свързани чрез Скайп по първи канал на телевизия РАИ.
Президентът на Италия Серджо Матарела, който по традиция всяка година приема кандидатите в двореца Куиринале, поздрави гилдията с окуражително писмо, в което пише, че вярва в бъдещето на киното, изразява солидарност към всички, заети в него, благодари им за усилията и за удоволствието, което създават с труда си, за милиони зрители.
Филмът „Предателят“ освен най-важните отличия получи и още четири награди – за главна мъжка роля на Пиерфранческо Фавино (мафиотът Томазо Бушета), за второстепенна мъжка роля – на Луиджи Ло Кашо, за оригинален сценарий и за монтаж – на Франческа Калвели, съпруга на Белокио.
Предателството като морална категория е в центъра на филма, чието действие (по истински събития от близкото минало на Италия) се развива от 1980 г. до наши дни из Европа, САЩ и Южна Америка. На фона на събития около мафията „Коза ностра“ се разсъждава за приятелство, лоялност, традиции, семейство, религия. Противоречивият път на мафиота Томазо Бушета и неговото себеоткриване се следят на един дъх. „Предателят“ ще може да се гледа на предвидения за есента София филм фест.
Друг филм, който взе заслужено пет награди, е „Пинокио“ на Матео Гароне, поредната екранизация на романа на Карло Колоди: сценография, грим, костюми, перукиер, специални ефекти.
Членовете на журито на Академията на италианското кино гласуваха наградата „Давид на Донатело“ за най-добър чуждоезичен филм да отиде при южнокорейския „Паразит“ на Пон Чун-хо, взел „Златна палма“ в Кан (2019) и "Оскар" (2020). Негови конкуренти бяха „Имало едно време… в Холивуд”, „Жокера“, „Зелената книга“ и „Офицер и шпионин“.
Претендентите за наградите „Давид на Донатело“ се състезаваха в 26 категории за 2020 г., в които 132 италиански филма, 307 чуждестранни, 339 късометражни и 15 документални филма.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg