„Предателят“ на Марко Белокио получи най-важните награди – за най-добър филм и режисура на 65-ото юбилейно раздаване на италианските награди „Давид на Донатело“, което се проведе в необичайни условия заради вирусната криза.
Церемонията по връчването на италианските "Оскар"-и се състоя без никаква публика, гости или червен килим, като всички конкуренти бяха по домовете си, свързани чрез Скайп по първи канал на телевизия РАИ.
Президентът на Италия Серджо Матарела, който по традиция всяка година приема кандидатите в двореца Куиринале, поздрави гилдията с окуражително писмо, в което пише, че вярва в бъдещето на киното, изразява солидарност към всички, заети в него, благодари им за усилията и за удоволствието, което създават с труда си, за милиони зрители.
Филмът „Предателят“ освен най-важните отличия получи и още четири награди – за главна мъжка роля на Пиерфранческо Фавино (мафиотът Томазо Бушета), за второстепенна мъжка роля – на Луиджи Ло Кашо, за оригинален сценарий и за монтаж – на Франческа Калвели, съпруга на Белокио.
Предателството като морална категория е в центъра на филма, чието действие (по истински събития от близкото минало на Италия) се развива от 1980 г. до наши дни из Европа, САЩ и Южна Америка. На фона на събития около мафията „Коза ностра“ се разсъждава за приятелство, лоялност, традиции, семейство, религия. Противоречивият път на мафиота Томазо Бушета и неговото себеоткриване се следят на един дъх. „Предателят“ ще може да се гледа на предвидения за есента София филм фест.
Друг филм, който взе заслужено пет награди, е „Пинокио“ на Матео Гароне, поредната екранизация на романа на Карло Колоди: сценография, грим, костюми, перукиер, специални ефекти.
Членовете на журито на Академията на италианското кино гласуваха наградата „Давид на Донатело“ за най-добър чуждоезичен филм да отиде при южнокорейския „Паразит“ на Пон Чун-хо, взел „Златна палма“ в Кан (2019) и "Оскар" (2020). Негови конкуренти бяха „Имало едно време… в Холивуд”, „Жокера“, „Зелената книга“ и „Офицер и шпионин“.
Претендентите за наградите „Давид на Донатело“ се състезаваха в 26 категории за 2020 г., в които 132 италиански филма, 307 чуждестранни, 339 късометражни и 15 документални филма.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg