Страстите в Северна Македония се разпалиха преди срещата на върха за Западните Балкани в Загреб и заради позицията на България пред Съвета за външните работи на ЕС. България иска да се възобнови работата на смесената комисия по Договора за добросъседство, да се намери начин как да честваме заедно Гоце Делчев и да решим въпроса за произхода на македонския език. Президентът Стево Пендаровски каза в телевизионно предаване в началото на май: "Ако цената да влезем в ЕС е да кажем, че не сме македонци и че нашият език се нарича по друг начин, а не македонски, не ни трябва Европейски съюз!" Европейско бъдеще за Северна Македония или задълбочаване на напрежението между България и Северна Македония? – анализ на журналиста Костадин Филипов в "Нашият ден".
"Изказването на Стево Пендаровски беше направено, според мен, с малко повече емоция и патос, отколкото цялата ситуация заслужава. Учуден съм от това настроение, тази тоналност, в която беше изказано това заклинание. Ми като не ви трябва Европейски съюз, защо тогава усилено кандидатствате и правите всичко, така че цялата процедура да започне. Мисля, че това беше предназначено по-скоро за вътрешна употреба, за вътрешна публика, която загрява за провеждането на предсрочните парламентарни избори (предвидени за 12 април, отложени заради пандемията)."
Винаги темата за България е присъствала в предсрочните парламентарни избори на Северна Македония през тези 30 години на обявена независимост, категоричен е Филипов. "Имам усещането, че откакто станаха член на НАТО, политическият елит на Скопие придоби едно самочувствие, че могат много по-лесно да преодолеят и членство в ЕС, проумяха геополитическите механизми. Затова ми се струва, че не беше излишно да се напомни на лидерите на Северна Македония и на обществото, че всяко членство си има своята цена. И че за членството в ЕС, за което те толкова настояват, трябва да се плати фактурата, която България попълни с няколко условия – отказ от претенциите за македонско малцинство, да се нарича езикът "официален език на Република Северна Македония" или "служебен език", и най-после да започне и да си свърши работата Съвместната комисия по история и образование.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg