Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожна заповедта на здравния министър, с която той беше допуснал предварително изпълнение на заповедите си във връзка с карантинните мерки по време на извънредното положение.
"Оказва се, че от 13 март до 11 май министърът на здравеопазването е издал 59 заповеди и ако добавим първоначалната, с която се създава щабът – стават 60, каза адв. Ивана Мурджева.
Има дни, в които министърът е издал повече от една заповед – по три, четири... т.е. от един момент нататък само умел и упорит човек, който има опит с четене на административни документи, с мъка и усилия би могъл да проследи смисъла и значението на всички тези документи."
През този извънреден период гражданите се информираха от медиите, в които се цитираха едно до две изречения от тези заповеди, и се опитваха да разберат как те се отнасят до живота им.
Адвокат Мурджева е направила таблица, в която всички заповеди са включени с цел извличане на смисъл и последователност, които, уви, трудно се долавят дори от специалист, посветил на задачата време и усилия.
Непрогледният воал, който подобно административно творчество спуска пред смисъла, подкопава доверието на хората в закона, в неговата правота, последователност и логика. Водят до липса на доверие, че кризата се управлява и не за първи път поставя ясната необходимост от
гражданско образование
Правната култура не би трябвало да е езотеричен култ, достъпен за посветени жреци, а да стане част от всекидневието на хората, които сега се изправят пред лавина от актове, нормативни уредби, забрани и отменяния на забраните, които всъщност пряко засягат живота им.
Освен за буквата на закона, трябва да следим и за духа на закона, и той трябва да цели запазване на чувството за справедливост.
От 14 до 15 май има издадени нови около 7 заповеди и така хората, които вече са завели жалби, може да се окаже, че ще атакуват обявени междувременно за нищожни заповеди. Това на свой ред намалява доверието на гражданите и увереността им в смисъла на това да защитават правата си.
А това намалява "колективния граждански имунитет", подхранвайки съзнанието, че няма смисъл да отстояваме правата си.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg