Вярвам, че човек трябва да мине по определен път, който трябва да извърви. Начинът, по който да го извърви – дали да бъде достоен или подмолен – си го избира той.
Аз съм научена да бъда честна
Усещам, че понякога губя в живота си от това, но не мога и не искам да се променя. Не искам да живея в свят с интриги и с лъжи. Не искам да вървя недостойно по пътя си. Сблъсквам се с тези неща, за съжаление, ежедневно – понасям си ударите и шамарите, но това е моят избор. Това каза на рождения си ден Александра Сърчаджиева, главен герой в "Нашият ден".
Не знам дали и въобще имам харизма – това хората трябва да го кажат. Надявам се да имам сила. Нямам избор да нямам. Истината е, че не искам да съм силна, уморила съм се да бъда силна, но нямам право – трябва да отгледам детето си. – споделя Алекс Сърчаджиева.
Забравихме да се вглеждаме един в друг
За да си голям на сцената, трябва да си голям човек, ме научи майка ми (актрисата Пепа Николова – бел.ред.). Хората живеем с хора. Човек живее с човека. След всичко, което преживяхме – живяхме затворени, не можехме да се прегърнем... – се надявам да ни научи да сме по-добри, да си показваме любовта един на друг. Любовта не се показва със скъпи подаръци, а ежедневно с малки жестове – с усмивка, с топло кафе...
Дано да се смирим, след всичко, което ни се случи, дано да се научим да благодарим на днешния ден
Живяхме в един много забързан и объркан свят – за къде бързаме?! Краят е ясен – няма нужда човек да бърза. Забравихме да общуваме с близките си хора, с децата си... Ние, като родители, формираме нашите деца – те са нашето отражение в огледалото. Децата се раждат истински, ние след това объркваме децата. Нека обръщаме повече внимание на децата си и да ги възпитаваме да бъдат добри хора. – каза актрисата Александра Сърчаджиева.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg