Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Царски пищов за българските писатели

Снимка: orangecenter.bg

Карти запознават с цветните личности зад черно-белите портрети в училищните стаи и учебници с най-любопитното и важно за тях. Звучи като магическо тесте и може би в известен смисъл е такова.

„Царски пищов: Български писатели“ представя 50 автори – добре познати от задължителната учебна програма по литература, но и такива, които са останали леко встрани от нея, а са не по-малко задължителни – в нов, цветен облик.

От Петко Славейков и Гео Милев до Яна Язова, от Алеко Константинов до Георги Марков и Стефан Цанев. Всеки един от тях е изобразен на карта, своеобразен минипищов по обща култура.

Лицата на картите всъщност са цветните портрети на илюстраторката Албена Лимони, а на гърба им има по три любопитни факта за съответния автор и кратка информация за живота и творчеството му. Царският пищов представлява комбинация от визуалност, разчупен формат и синтезирано съдържание. С него създателките му – Десислава Желева и Савина Николова – искат да върнат интереса на малки и големи към българската литература и да покажат, че на писателите ни също може да се гледа по модерен начин.

Момичетата работят по картите повече от два месеца, за да ги представят в най-подходящия момент – 24 май. Вероятността да има още царски пищови, но на друга тематика, не е никак малка. Времето и интересът ще покажат, а дотогава Десислава Желева, Савина Николова и Албена Лимони разказват защо ни е необходим „Царски пищов: Български писатели“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30