Театрите и изпълнителските изкуства бяха тежко засегнати от извънредното положение. В студиото на "Нашият ден" актьорът, режисьор, ръководител на театрална школа Бранимир Митов разказва за опитите си да изнесе в Благоевград сцена на открито.
Оказва се, че по общински разпоредби, отнасящи се до открити търговски площи, трябва да се заплатят по 3,60 лв. на квадратен метър тротоарно право. За тип камерна сцена това прави близо 360 лв.
По този начин общината приравнява артистите с търговците и общо взето препятства търсенето на решения артистите да работят, да могат да се изявяват и да контактуват с публиката във време, в която целият независим сектор е в криза.
Бранимир Митов предлага безвъзмездно и напълно безплатно да прави осветление и звук за артистични инициативи в цялата Благоевградска област. Той е създател на на театралната школа „Ер малък“. В нея се обучават над 30 деца от Благоевград по актьорско майсторство. Той е движещата сила зад проектите „Разказвачът на приказки“, „Нощта на театрите“ в Симитли и на „Талантино“ – преглед на театралните школи, който е един от най-добрите фестивали с конкурсен характер в България. Всички тези инициативи се осъществяват от ДТ „Проф. Енчо Халачев“, на който Митов е директор.
В рубриката "Главен герой" Митов разказва за работата си с децата и за усилията да им осигури сцена и възможност да правят театър, да се учат от утвърдени артисти и да развиват талантите си.
"Защото театърът им позволява да култивират умения за работа в екип, да създават приятелства, да четат и разбират текст, да изграждат един друг свят", казва Митов.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg