За Христо Ботев – без патос и без клишета, по човешки. Хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев", споделят свои мисли и думи за Ботев. Някои от тях дойдоха в студиото на "Аларма" с книга, други – с напечатани листове, а един – дори с преписан на ръка любим Ботев стих. Те разказват и по-неизвестни факти от живота и от творчеството на Христо Ботев.
"Всеки има своя Ботев"; "Ботев е от онези изключения, които ясно изпъкват – големите, стърчащите"; "Ботев за мене е плам и символ на движението, символ на това да разместиш водата в едно блато и да видиш, че там има и чиста вода, че има изворче някъде там долу. Той е чист извор – това е Ботев"; "Той е знаел какво прави"; "Той е отивал към своята смърт, към своята жертвена смърт, за да взриви този народ. И наистина, душата на нас – българите – е взривена от тази жертвена смърт, тя не ни дава покой. Той става въглен в нас, така както Исусовата смърт на Голгота не ни дава мира, не ни дава спокойствие"; "Ботев не бива да ни е икона, не бива да е нещо изправено горе на стената, на което ние да падаме ничком и да си бием главата от земята"; "Не може Ботев да бъде превръщан в нещо мъртво, Ботев продължава да е жив, ако го четем"; "В него има много бунт, много бяс има. Как можеш да не харесваш такъв човек, който променя света"; "Ботев би трябвало да бъде нашето огледало, в което да се оглежда нашата чест"; "Ботев за мен е символ-верую"; "Една особена чувствителност е чувствителността на Ботев. Чувствителност към живота, който живееш, към реалността и готовността и с делата си да направиш всичко възможно, че да останеш верен на идеалите си".
Гостите на "Аларма" на 2 юни:
Силвия Чолева – писател, книгоиздател, културен журналист и литературен критик. Има издадени 9 книги с поезия и проза. В програма "Христо Ботев" е един от водещите на "Артефир". Тя води и две рубрики за представяне на книги в предаването "Библиотеката" по БНТ.
Радослав Чичев – поет с 4 стихосбирки и автор на 3 пиеси. Един от водещите на "Аларма" и "Артефир".
Оля Стоянова – писател и драматург, автор на девет книги с поезия, къси разкази, роман и документалистика. Текстовете ѝ са превеждани на 12 езика. Автор е на пиесите „Покана за вечеря“ и „Малки ритуали за сбогуване“. Води предаването „А сега накъде“.
Писателят Митко Новков е ръководител на Радиотеатъра на програма „Христо Ботев“, литературен наблюдател на сп. „Съвременник“, колумнист на Портал „Култура“. Автор е на 8 книги.
Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси. Нейни са романите "Емине", "Майките", "Адриана" и "Марма, Мариам", "Влакът за Емаус" и "Поразените". Теодора Димова е драматург в редакция „Радиотеатър“ на програма "Христо Ботев".
Животът на Антон Митов е свързан с програма "Христо Ботев“ повече от 30 години. През годините е работил като репортер и редактор, автор е на „Как си ти?“ – първото българско токшоу, както и на първото нощно предаване по програма "Христо Ботев“ „Антон Митов шоу“. Автор е на две пиеси на абсурда. Директор на дирекция "Архивен фонд" на БНР.
Милен Панайотов е музикант, композитор и музикален журналист в програма "Христо Ботев". Автор е на предавания за джаз, класическа и старинна музика. Водещ на предаването „Контемпо“.
Дарина Маринова Анастасова е водещ на "Артефир" в петък – поетеса и преводач от руски език. Родена е в Ботевград.
Ася Чанева, журналист в програма "Христо Ботев", водеща в предаването "Аларма".
Бъдете с "Аларма" на 2 юни от 21.20 и 100 минути за Ботев.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg