За Христо Ботев – без патос и без клишета, по човешки. Хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев", споделят свои мисли и думи за Ботев. Някои от тях дойдоха в студиото на "Аларма" с книга, други – с напечатани листове, а един – дори с преписан на ръка любим Ботев стих. Те разказват и по-неизвестни факти от живота и от творчеството на Христо Ботев.
"Всеки има своя Ботев"; "Ботев е от онези изключения, които ясно изпъкват – големите, стърчащите"; "Ботев за мене е плам и символ на движението, символ на това да разместиш водата в едно блато и да видиш, че там има и чиста вода, че има изворче някъде там долу. Той е чист извор – това е Ботев"; "Той е знаел какво прави"; "Той е отивал към своята смърт, към своята жертвена смърт, за да взриви този народ. И наистина, душата на нас – българите – е взривена от тази жертвена смърт, тя не ни дава покой. Той става въглен в нас, така както Исусовата смърт на Голгота не ни дава мира, не ни дава спокойствие"; "Ботев не бива да ни е икона, не бива да е нещо изправено горе на стената, на което ние да падаме ничком и да си бием главата от земята"; "Не може Ботев да бъде превръщан в нещо мъртво, Ботев продължава да е жив, ако го четем"; "В него има много бунт, много бяс има. Как можеш да не харесваш такъв човек, който променя света"; "Ботев би трябвало да бъде нашето огледало, в което да се оглежда нашата чест"; "Ботев за мен е символ-верую"; "Една особена чувствителност е чувствителността на Ботев. Чувствителност към живота, който живееш, към реалността и готовността и с делата си да направиш всичко възможно, че да останеш верен на идеалите си".
Гостите на "Аларма" на 2 юни:
Силвия Чолева – писател, книгоиздател, културен журналист и литературен критик. Има издадени 9 книги с поезия и проза. В програма "Христо Ботев" е един от водещите на "Артефир". Тя води и две рубрики за представяне на книги в предаването "Библиотеката" по БНТ.
Радослав Чичев – поет с 4 стихосбирки и автор на 3 пиеси. Един от водещите на "Аларма" и "Артефир".
Оля Стоянова – писател и драматург, автор на девет книги с поезия, къси разкази, роман и документалистика. Текстовете ѝ са превеждани на 12 езика. Автор е на пиесите „Покана за вечеря“ и „Малки ритуали за сбогуване“. Води предаването „А сега накъде“.
Писателят Митко Новков е ръководител на Радиотеатъра на програма „Христо Ботев“, литературен наблюдател на сп. „Съвременник“, колумнист на Портал „Култура“. Автор е на 8 книги.
Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси. Нейни са романите "Емине", "Майките", "Адриана" и "Марма, Мариам", "Влакът за Емаус" и "Поразените". Теодора Димова е драматург в редакция „Радиотеатър“ на програма "Христо Ботев".
Животът на Антон Митов е свързан с програма "Христо Ботев“ повече от 30 години. През годините е работил като репортер и редактор, автор е на „Как си ти?“ – първото българско токшоу, както и на първото нощно предаване по програма "Христо Ботев“ „Антон Митов шоу“. Автор е на две пиеси на абсурда. Директор на дирекция "Архивен фонд" на БНР.
Милен Панайотов е музикант, композитор и музикален журналист в програма "Христо Ботев". Автор е на предавания за джаз, класическа и старинна музика. Водещ на предаването „Контемпо“.
Дарина Маринова Анастасова е водещ на "Артефир" в петък – поетеса и преводач от руски език. Родена е в Ботевград.
Ася Чанева, журналист в програма "Христо Ботев", водеща в предаването "Аларма".
Бъдете с "Аларма" на 2 юни от 21.20 и 100 минути за Ботев.
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg