Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уроци по родолюбие с Искрен Красимиров

БНР Новини
Снимка: Личен архив

Ботев ни трябва не като паметник, а като жив пример за нова България, казва Искрен Красимиров, преподавател в Нов български университет, автор и режисьор на документални филми за Христо Ботев и за големите герои на България. Сега той пише и книга, озаглавена „Убий Ботев“, която ще оповести малко известни факти за живота на воеводата и спомени на очевидци, открити в надеждни исторически извори. 

Искрен Красимиров не крие, че е човек с кауза и вяра в бъдещето на България. Наричат го „съвременният Ботев“ не само заради видимата прилика с националния ни герой, но и заради неговата отдаденост на ползу роду. Роден е в Мездра. Завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София с отличие „Най-добър оператор“ на Випуск 2010 г. Последователно е бакалавър (Кино и ТВ оператор), магистър (Филмова и ТВ режисура) и доктор (Кинознание и киноизкуство) в НБУ. Преподава и в ЮЗУ в Благоевград, когато намери време между многобройните си изяви и участия. Бил е и кореспондент за БНТ, ТВ-7 и на други национални медии във Враца.

Превъплъщава се хиляди пъти в образа на Христо Ботев с четническата си униформа. Изнася уроци не само в Нов български университет, но и в българските училища и говори красиво и емоционално пред българите в чужбина, които го канят всяка година да им преподава родолюбие.

Прапрадядо му Никола Вълчев Минков е бил един от четниците на Ботев и най-вероятно каузата на Искрен Красимиров е ген и продължение на родовата памет. Отдадеността му към родината вдъхновява и неговия проект „Незабравимата България“, който поддържа възрожденския дух на младите хора у нас и по света.

На 2 юни, в Деня на Ботев Димитрина Кюркчиева разговаря с Искрен Красимиров в „Артефир“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вера Бонева - Чолашка и Антон Митов

Антон Митов представя: Вера Бонева - Чолашка – състезател по петанк и любител на каяка

Каква е връзката между спорта петанк и религиозния туризъм? За едно състезание в Израел, сигурността там, как се преживява културният шок и може ли да се кара каяк в Мъртво море? Да прекараш законно няколко буркана със сладко от вишни – или защо са кухи топките за петанк? За морските експедиционни каяци и къде се намира най-доброто място за каране..

публикувано на 17.06.24 в 11:45

Инициативата "Светилник" представя новите училищни химни

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъдихме "Светилник" – национална инициатива на "Музикаутор" за даряване на химни на български училища. Участници в предаването бяха Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", Милен Митев, генерален директор на БНР, Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, Денко..

публикувано на 17.06.24 в 11:34

Връчват наградите "Млад Благотворител" 2024

На днешния 17 юни фондация "Благотворител" отбеляза своята 20-годишнина с раздаване на наградите от националния конкурс "Млад Благотворител" 2024. Събитието бе коментирано в рубриката “Епизоди от живота” на предаването “Нашият ден”, където председателят на УС на фондацията Станислава Рашева сподели повече за доброволците и техните проекти. Станислава..

публикувано на 17.06.24 в 10:41

Програмата "Еко лято" стартира

Днес (17 юни) стартира програмата "Еко лято", организирана от Младежки център - Добрич. За програмата и участниците в нея в "Нашият ден" разказва Силвия Венелинова – организатор в Младежки център - Добрич. Програмата изгражда традиция вече над 15 години, което е заявка, че младите хора имат необходимост от подобни занимания. Венелинова..

публикувано на 17.06.24 в 09:22
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Дебатът за идеи и програми тотално е изчезнал сред политиците

Защо и как "ТикТок политиката" набира сили в Европа и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ивайло Динев , политолог от Центъра за Източноевропейски и международни изследвания в Берлин. "Това са политически формации, популяризирани най-вече в социалните мрежи. Това променя начина на провеждане на политическите кампании –..

публикувано на 17.06.24 в 08:55