Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Истории от карантината” – за коронавируса с езика на театъра

Повече от два месеца театрите в цялата страна бяха затворени и можехме да гледаме представленията им единствено онлайн. За щастие ситуацията започна да се нормализира и Плейбек театър „Storycatchers” вече е готов да представи утре вечер от 20 часа своя нов спектакъл „Истории от карантината“.

Представлението ще се играе наживо на Откритата сцена на Националния студентски дом, който създаде специален Фонд "Сцена за независими артисти" в подкрепа на свободните творци.

Входът за представлението е свободен, а изходът – дарение (според джоба), уточняват организаторите. Ако желаете да присъствате на спектакъла, е необходимо предварително да си запазите място, заради ограничения капацитет на сцената.

"Storycatchers" е професионална театрална компания, занимаваща се с playback театър от 2018 година. В рамките на всяко представление в сценарий се превръщат историите на хората от публиката, които биват спонтанно изигравани и озвучавани на сцената веднага след тяхното споделяне. Названието му идва от английското “to play it back” – да върнеш обратно историята - изиграна”.

В „Артефир” ви срещнахме с актрисата Ина Гергинова, която участва в „Истории от карантината“ и е един от основателите на Плейбек театър „Storycatchers”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Покана за събитието

"Кунсткамера" – новата изложба на Георги Пчеларов в "София Прес"

Днес галерия-книжарница "София Прес"  представя самостоятелната изложба "Кунсткамера"  на Георги Пчеларов . Заглавието на настоящата изложба произлиза от немския термин за "кабинет на изкуствата" , използван за частни колекции от ценни предмети, свързани с изкуство, история и природни науки. Тъкмо тези области продължават да вдъхновяват и да..

публикувано на 24.11.25 в 09:59
Покана за събитието

Децата от "Бисери" отбелязват 20 години на сцена с тържествен концерт

Децата от благоевградската фолклорна група " Бисери " ще изнесат концерт тази вечер от 18:00 часа  в зала "Пейо Яворов" в Благоевград. Очаква се концертът да събере приятели, преподаватели, родители и ценители на българския фолклор , за да отпразнуват заедно две десетилетия труд, талант и вярност към корените. Децата са възпитаници на Центъра за..

публикувано на 24.11.25 в 09:38

И ние четем "Ромео и Жулиета"

Фондация "Светът на Мария" издаде първата по рода си книга в България , която е адаптиран преразказ на класическата шекспирова пиеса за хора със затруднения в разбирането - "И ние четем "Ромео и Жулиета" . Целта е да се направи достъпно едно от най-значимите произведения в световната литература. Специалното събитие с гости и театрален..

публикувано на 23.11.25 в 16:05

"Кабаре" – танц върху кратера на вулкан

Националният музикален театър "Стефан Македонски" връща на сцената един от най-емблематичните мюзикъли "Кабаре" , в обновена постановка, която обещава да вдъхне нов живот на класическото произведение. Премиерните дати са 28, 29, 30 ноември и 2 декември 2025 година . Мюзикълът "Кабаре" е базиран на пиесата "Аз съм камера" от Джон ван Дрютен и..

публикувано на 23.11.25 в 13:05

"Очите на Мона" – поглед към красотата на света

Ако разберете, че ще загубите зрението си, какво ще направите? Ще започнете ли да гледате нещата, които ви заобикалят, по друг начин? Ще провиждате ли през детайлите, за да търсите смисъл? Ще се вглеждате ли до забрава в цветовете, града, дома си, чертите на любимите си хора? Ще промените ли перспективата си към красотата? Тома Шлесер пита..

публикувано на 23.11.25 в 08:40