Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Иван Колев – създателят на българската кавалерия

4
Снимки от книгата на Румен Манов „Приказка за България“

Една нова инициатива събира двама Будители на годината 2018 г. – Румен Манов и Ивайло Шопски. Те обединяват усилия за съхраняване паметта за ген. Иван Колев – бащата на българската конница, чието име тъне в забрава. Какви са причините за това?

За генерал Иван Колев разказва Румен Манов:

"Ген. Иван Колев е едно от най-интересните, великите имена в българската военна история. Той е роден през 1863 г. в с. Бановка, близо до Болград. Иначе неговото семейство е от село Чоба, Пловдивско. Преселват се по време на една от Руско-турските войни (1828). Той израства в Бесарабия, родителите му са отглеждали коне. След Освобождението от турско робство той се връща в България, учи Военна академия, обича военната служба – тя е негово призвание. Ген. Колев е от малкото командири, които вървят, лягат, стават, бият се наравно с войниците. Войниците са ги обичали тези хора като свои бащи. Това е създателят на българската кавалерия. Участва в Балканската и Междусъюзническата война, както и в Първата световна война. Най-голямата негова военна дейност се развива в Добруджа. Бие се срещу румънци, сърби, руски казашки части. Участва в Освобождението на Добрич. 

Ген. Колев въплъщава най-добрите черти на военния човек от онова време. Той притежава дарбата да запазва спокойствие и хладнокръвие в най-тежките моменти. Обича до фанатизъм своята служба и мечтае за големи военни подвизи. 

За ген. Иван Колев един от най-големите в световната военна история фелдмаршал Макензен, като негов пряк командир, казва, че той е призван водач, че притежава харизмата, аурата да води хората след себе си и да води самостоятелна армия."

Инициатива за създаване на песни за големи български герои на Ивайло Шопски:

"Тази идея се роди спонтанно, когато преди 2 години ми попадна текст от народна песен за кап. Симо Соколов. За съжаление, музиката беше отдавна изгубена, а текстът беше на трънски диалект, неразбираем. С няколко мои съмишленици решихме да адаптираме този текст, да направим една хубава музика и аранжимент с шопско звучене, за да възродим тази песен. Вече имаме 7 песни от различни краища на България за забравени герои, които заслужават да ги помним и да са част от сегашната актуална история.

За над 30-годишната си военна служба ген. Колев ползва по-малко от 6 месеца отпуск, защото знае, че е нужен на родината си. Тези хора, които се лишиха от благополучие и комфорт, лишиха семействата от себе си, те трябва да бъдат помнени и възпявани. И понеже вече обществото чете все по-малко (по мое наблюдение), и като виждам това, се обръщам към опита на поколенията, някога в безпросветните времена, героите са се възпявали в песни. Силно се надявам, правейки тези песни за нашите достойни предци, да ги обезсмъртим." – споделя Ивайло Шопски.

Още подробности и неспоменавани факти от българската история можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20