Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пентименто – изложба на Светлозар Стоянов - Свесто

„Хоризонтално пречупване“
Снимка: личен архив

Ето какво казва Свесто за новата си изложба: „Пентименто е художествен подход, който представлява наслагване на ново изображение върху вече съществуващо, за да промени цялата творба или част от нея. Една идея измества друга идея, след известно преосмисляне. Настъпил е момента на „разкаянието“, какъвто е буквалния превод на тази дума. За мен, още по-интересни са онези случаи, когато, по една или друга причина, няма окончателно заличаване на предходния пласт и в този процес, между изображенията, може да изкристализира особена връзка. Тогава се създава приемственост, без задължително да е търсена такава, а творбата става практически многопластова и фактически многопланова. Разбира се, фокуса пада не толкова върху физическото полагане на пластовете боя, а към менталното развитие, която го предизвиква и води до промяна.

„Пентименто“ се казва една от основните творби в тази експозиция. Но това име в най-голяма степен отразява предисторията и същността на цялата изложба. От една страна, едноименния метод е използван при изграждането на някои от работите, а от друга – цялата идея се проектира върху друг, вече реализиран от мен проект, под името „Разсъбличане на кожите“: „Тук не става въпрос за раздяла с епидермиса, нашарен с фоликули, а за онзи отпечатък, който запазва бръчките и драскотините на битието, за нашия уникален и индивидуален ограничител, обвивка и етикет. Разглеждам съблечената кожа, като знак за преживяното и премълчаното, като пергамент, в чийто смислов релеф са се фиксирали различни състояния и истории, като място, подслонявало мислите ни.“

Разсъбличане на кожите е като освобождаване от натрупания опит, избор и реакции в стилизирани знаци, а „Пентименто“ композира тяхното ферментирало съпреживяване. Така маркира следите, които бележат израстването и остават по различен начин в стадиите на денонощието или в етапите на човешкото развитие.
Белезите на припознатия инструментариум са фриволните, неравни контури и перфорациите на изобразителната плоскост, с алюзия за архаични, кожени пергаменти. В „Пентименто“, това ограничено пространство е изпълнено с абстрактна визия, която носи неограничени, метафизични внушения.

Методът пентименто успешно се адаптира в арсенала от похвати на уникалната, авторска смесена техника. Като всяко нещо, тя има иманентни недостатъци и предимства, носи ограничения, но и предоставя възможности за виртуозни живописни проблясъци, каквито не липсват и тук.

В по-общ план, „Пентименто“ е своеобразно ново начало и позволява да се завърнеш, докато вървиш напред. Към онези имагинерни топоси, където иновациите са се извисили над интерпретациите.“

Изложбата може да бъде видяна до 20 юни в галерия A cube contemporary, София, ул. „Любен Каравелов“ 9.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37
Участници в Международния фестивал „Българска душа на святата земя“ на летище Бен Гурион в Тел Авив.

10-ото издание на международния фестивал "Българска душа на святата земя" беше успешно

Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..

публикувано на 28.07.25 в 11:50