Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска препоръчва:

Поне веднъж годишно – профилактичен преглед със спирометрия

Д-р Цветомила Дудевска
Снимка: sbalbb-troyan.com

Нашата болница е създадена през 1905 година и е първата специализирана болница за лечение на туберкулоза и на белодробни заболявания на Балканския полуостров. Според последните проучвания на Световната здравна организация в света има над 230 млн. болни от астма – едно от водещите хронични белодробни заболявания и около 65 млн. болни от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести - Троян, е гост в здравната рубрика на "Нашият ден".

Кое причинява астма и ХОББ

Само преди няколко дни беше Световният ден за борба с тютюнопушенето – основен рисков фактор и за двете заболявания. Друг фактор е замърсяването на околната среда. Много от нашите пациенти чрез генетичната си предиспозиция и заради замърсена околна среда са получили такива хронични белодробни заболявания. 

Астмата е хронично възпалително заболяване, което се характеризира с повтарящи се респираторни синдроми като задух, кашлица, хрипове, стягане в гърдите. Въпреки че тези клинични прояви са обратими и варират значително във времето, както и при различните пациенти, не е възможно възстановяването от астма, но пък оптимален контрол на заболяването е постижим, при положение че се обърнат към специалисти и може да се поддържа адекватно качество на живота.  

ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест). Това, което трябва да направим, е редовни профилактични прегледи. Например тестът, наречен спирометрия, е златен стандарт за това да преценим в кой момент има някаква обструкция на дихателните пътища. Затова препоръчвам горещо на всички пациенти или на всички здрави дори, особено на пушачите, един път в годината да ходят задължително на профилактичен преглед със спирометрия (функционално изследване на дишането). В ранните стадии бихме могли да предпазим пациентите от развитие на това хронично белодробно заболяване. Класическите симптоми, мисля вече известни на обществото, са свързани с много затруднено дишане, с хронична кашлица, с експекторация. И ако не се лекува това заболяване, за съжаление промените са необратими, могат да доведат до дихателна недостатъчност и до много тежка промяна в качеството на живота. 

За щастие медицината разполага в момента с достатъчно средства и възможности в ранните стадии на това хронично заболяване да помогне на пациентите да живеят с него, без това да влошава качеството им на живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35