Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

14 букви от кирилицата в сърцето на Берлин

4
Снимка: Държавен културен институт към МВнР

Вече два дни българските букви посрещат жителите и гостите на Берлин в едно от най-оживените места на брега на река Шпрее, в близост до Берлинската катедрала и Острова на музеите. Артинсталацията "Скритите букви" е българският поздрав към Германското председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 юли, и е осъществена по инициатива на посолството ни в Берлин и Българския културен институт в германската столица. Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавен културен институт към Министерство на външните работи, разказа повече в "Нашият ден":

"Наистина един важен, ключов проект, с който, излизайки от пандемията, стартира и културната програма на нашите основни партньори и инициатори по този проект. От германска страна проектът получи подкрепата на държавния министър по въпросите на международната културна политика към федералния министър на външните работи на ФРГ Мишел Мюнтеферинг и на д-р Клаус Ледерер – сенатор по културните и европейски въпроси на провинция Берлин.

В сърцето на Берлин са разположени тези 14 букви от кирилицата без графичен еквивалент в  латинската и гръцката азбука – Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я. Изработени като оригинални пейки, те бяха поставени за първи път през лятото на 2018 г. в София под името „Скритите букви“ и създадоха нови места за четене и своеобразни литературни кътчета в столицата на България. През лятото на 2019 г. проектът гостува в Париж, а в края на 2019 г. беше реализиран и в Рабат, Мароко.

"Това не са само пейки. Стихове на немски, френски и английски език на 28 съвременни български поети (Аксиния Михайлова, Георги Господинов, Силвия Чолева, Цочо Бояджиев, Марин Бодаков и още) са приложени към всяка пейка от инсталацията на фондация „Прочети София“. Кратък текст запознава читателите и с най-важното за кирилицата – третата официална азбука в Европейския съюз, която се използва от повече от 300 млн. души.

А през месец септември в парка „Джеймс Симон“ и в Българския културен институт в Берлин ще се проведат поетически четения с участие на някои от авторите. 

"Планирана е богата програма по повод 15-годишнината на института на 1 септември. Дано обстоятелствата позволят това", каза Снежана Йовева-Димитрова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития. В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да..

публикувано на 03.10.24 в 09:15
 Проф. Светлозар Игов

Една година без проф. Светлозар Игов

Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас. На 30 септември се проведе литературното четене в..

публикувано на 03.10.24 в 08:55

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55