Христо Смирненски е български поет, ярък представител на авангардизма в българската литература. Литературната му дейност започва още в гимназиалния курс, когато той пише хумористични стихотворения. Известен е като Христо Смирненски или като Ведбал (другия му псевдоним) – иначе името му е Христо Измирлиев.
Въпреки ранната си смърт той се слави като изключително продуктивен автор – едно от последните издания на събраните му съчинения се състои от осем тома.
Независимо от присъствието му в българската литература и това, че винаги е бил в центъра на вниманието на литературната критика – софиянци за дълго време бяха забравили за присъствието на фамилията Измирлиеви в центъра на София, на ул. „Овче поле“. Къщата, подобно на много други подобни паметници из столицата – беше оставена да се разруши…
През 2018 година, когато се навършиха 120 години от рождението на поета – сградата във вътрешния двор на улицата приличаше на разрушена от бомбардировка… докато траеха споровете дали район „Възраждане“, Столичната община или пък Министерството на културата са собственици на имота…
В крайна сметка къщата стана собственост на Националния литературен музей и днес е изцяло реновирана, само официалното ѝ откриване се бави заради наложените мерки заради коронавируса.
Вече възстановената къща на Христо Смирненски не само ще бъде музей, а и бъдещ културен център. В него ще се отдели специално внимание на културни събития за деца.
...Вместо туй ще си отдъхна
там, отвъд, във вечността,
лирата ми ще заглъхне,
ще остане песента.
Нека тя звучи, когато
няма да ме има мен...
Но аз вярвам, вярвам свято -
ден ще дойде - светъл ден,
ден на радост, ден победен,
ден на бедния народ,
на борбата ден последен,
ден на новия живот!
Откъс от последното стихотворение на Христо Смирненски "Вяра"
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
Людмила Балабанова пише хайку и хайбуни, но и поезия, която не е в тези специфични форми. Общото е близостта ѝ с източната поетика. Както пише Пламен Антов, в творчеството ѝ "доминира проблемът за двупосочно огледалното отношение между човека и природата. То е видяно както в своя едър, космически мащаб и в една подчертано рационална, логическа..
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg