Христо Смирненски е български поет, ярък представител на авангардизма в българската литература. Литературната му дейност започва още в гимназиалния курс, когато той пише хумористични стихотворения. Известен е като Христо Смирненски или като Ведбал (другия му псевдоним) – иначе името му е Христо Измирлиев.
Въпреки ранната си смърт той се слави като изключително продуктивен автор – едно от последните издания на събраните му съчинения се състои от осем тома.
Независимо от присъствието му в българската литература и това, че винаги е бил в центъра на вниманието на литературната критика – софиянци за дълго време бяха забравили за присъствието на фамилията Измирлиеви в центъра на София, на ул. „Овче поле“. Къщата, подобно на много други подобни паметници из столицата – беше оставена да се разруши…
През 2018 година, когато се навършиха 120 години от рождението на поета – сградата във вътрешния двор на улицата приличаше на разрушена от бомбардировка… докато траеха споровете дали район „Възраждане“, Столичната община или пък Министерството на културата са собственици на имота…
В крайна сметка къщата стана собственост на Националния литературен музей и днес е изцяло реновирана, само официалното ѝ откриване се бави заради наложените мерки заради коронавируса.
Вече възстановената къща на Христо Смирненски не само ще бъде музей, а и бъдещ културен център. В него ще се отдели специално внимание на културни събития за деца.
...Вместо туй ще си отдъхна
там, отвъд, във вечността,
лирата ми ще заглъхне,
ще остане песента.
Нека тя звучи, когато
няма да ме има мен...
Но аз вярвам, вярвам свято -
ден ще дойде - светъл ден,
ден на радост, ден победен,
ден на бедния народ,
на борбата ден последен,
ден на новия живот!
Откъс от последното стихотворение на Христо Смирненски "Вяра"
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg