Документалният филм за пресътворяването на българската народна звучност със средствата на модерното акапелно изпълнение „Траяна“ (1987) има прожекция в рамките на на петото издание на конференцията „Български исторически четения“ 2020. След прожекцията на филма на 19 юни от 18.30 ч. в зала „Виктория“ на Столичната библиотека има среща с певицата Надя Тончева и с режисьора Таня Доганова-Христова.
Акапелната формация „Траяна“ е създадена в Стара Загора през 1985 г. от дългогодишния концертмайстор на Операта в града Кирил Тодоров. Творчеството на „Траяна“ е съчетание на поп, фолклор и джаз в многогласна хармония без инструментален съпровод. Имат активна концертна дейност по цял свят и остават в историята на българската култура като единствената професионална акапелна формация от този вид. Филмът „Траяна“ е създаден през 1987 г., с продължителност 23 минути. Сценарист и режисьор – Таня Доганова-Христова. Оператор – Иван Варимезов.
„Откакто свят светува, старите народни песни и свирни не потъват в забрава. Те вдъхновяват нови и нови творци да пресъздават за кой ли път в творбите си духа на народната музика. Преди стотина години това е правил Добри Христов, след него така са постъпвали Петко Стайнов, после Филип Кутев… Сега това прави и певческата група Траяна“ – из учебника по музика на изд. „Булвест 2000“.
Вход свободен. Местата са ограничени.
А на 20 юни в София ще се проведат „Български исторически четения“ 2020 под наслов „Наследство Българско“. Организатори са АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. Партньор е Столичната библиотека. Поредното пето издание е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Четенията започват в 10 часа в зала „Виктория“ на библиотеката.
„Наследство Българско“ – как помним, съхраняваме и опазваме българското културно-историческо наследство – истории от миналото и настоящето на дадена личност, място, традиции, събитие, изкуство: слово, музика, танц в исторически контекст. За онази ценност, която да споделим, разкажем и превърнем в памет за тези след нас. Едно духовно и културно богатство, което да вдъхновява. Организатори са АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева.
Програмата на „Български исторически четения“ 2020 можете да видите тук .
Разговора на Дарина Маринова с Таня Доганова Надя Тончева в "Артефир" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - АНДАРИ - Анатолий Радев и Дария Василева
„Български исторически четения“ са създадени от АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. През годините 2016–2020 се провеждат в София с домакинството на Националния етнографски музей, Националния природонаучен музей, КТ Подкрепа, Столичната библиотека; а от 2018 г. и в Морско казино – Варна. В четенията по зададена тема участват широка група изследователи – историци, богослови, етнолози, фолклористи, философи, културолози, изкуствоведи, музиковеди, архивисти, краеведи, архитекти, урбанисти, инженери, писатели, журналисти и други. Те явяват знание, като представят резултати от свои проучвания с научни доказателства за историята и настоящето на българите, отпечатани и издадени от АНДАРИ в сборник „Български исторически четения“: „Богатството на Българското християнство“ 2016, „Писания и предания в Българската история“ 2017, „Образ Български“ 2018, „Зов Български“ 2019, „Наследство Българско“ 2020.
Надя Тончева е вокален изпълнител, пианист, аранжор и педагог. Кариерата ѝ започва като вокалист в първата у нас акапелна джаз формация „Траяна“. Прави някои от аранжиментите на групата. Гастролирала като певица и пианист в много държави по света, участвала е с местни изпълнители и мегазвездата Принс на музикалните тържества в кралския двор в Мароко; със самостоятелен концерт в Париж, по повод откриване на българската експозиция в Лувъра (2015); концерт в Синсинати, САЩ, по покана на българската общност (2019). В последните години присъства активно на българската концертна и клубна джаз сцена. Надя Тончева е артистичен директор на „Джаз фест Казанлък“ и „Национална младежка джаз сцена“ – Стара Загора. Удостоена с държавно отличие „Златен век – звезда“ за изключителен принос към българската култура (2016).
Таня Доганова-Христова е носител на множество награди, диригент, кинорежисьор-документалист. Тя е създател и дългогодишен художествен ръководител на камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“ – съставът, утвърдил името и славата на първия български композитор със своята забележителна концертна дейност по света. Тя е създател, диригент и консултант на Университетски състав за старинна музика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg