Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променя ли се фауната в нашето Черно море?

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Понякога любителите на нашето море могат да бъдат изненадани от нежелани срещи с някои негови обитатели –  такива като морският дракон, скорпидата и морската котка, които предизвикват сериозни алергични реакции. Но естествените обитатели са едно, а пришълците – нещо по-различно. Неотдавна информационните агенции оповестиха, че като инвазивен вид, само че в Средиземно море се е появила дори токсичната екзотична риба фугу, известна още като „риба-балон“ или „риба-таралеж“.

Има ли опасност да проникне фугу в нашата черноморска акватория по естествен път или специфичните разлики между двете морета ще попречат това да се случи? Как стоят проблемите с други инвазивни видове, които са ни създавали неприятности – гребенестите ктенофори и рапаните? Успяват ли да оцеляват в условията на глобално затопляне трите вида черноморски делфини и обичайните риби, които са част от черноморската ни фауна? И наблюдават ли се чувствителни промени при фито- и зоопланктона в нашите морски води?

Отговаря биологът от Националния природонаучен музей при БАН д-р Тихомир Стефанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15