Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Czeching 2020 и чешката музикална сцена по време на пандемия

Якуб Кайфош, главен музикален редактор на Radio Wave
Снимка: Барбора Линкова

Конкурсът Czeching е един от знаковите музикални проекти на дигиталната платформа Radio Wave на Чешкото национално радио. Провежда се от 2013 г. насам и има за цел популяризирането на нови чешки артисти и групи на международната сцена. От 2016 г. насам по препоръка на Катерина Хуртаева, тогавашния директор на Чешкия център в София, в Международното жури на конкурса (наред с колегите от Исландия, Германия, Полша, Франция, Великобритания и други – общо 18 специалисти от 15 страни, сред които представители на BBC, Puls, Rai Radio 2, Radio France, FM4 и шоукейс фестивалите Eurosonic Noorderslag и MENT) има представител има и предаването „Аларма“ на програма „Христо Ботев“ на БНР.

Жанровете, в които се изявяват различните артисти в конкурса, са изключително разнообразни, като все пак общата насока е алтернативният инди/поп звук. Финалният концерт, на който бива обявен победителят, обикновено се провежда на фестивала „Метроном“ в Прага, на който Radio Wave си има своя сцена и на който миналия юни именно благодарение на Radio Wave имах възможността за последен път в живота си да гледам Kraftwerk на живо (Флориан Шнайдер, припомняме, си отиде на 21 април тази година на 73-годишна възраст)… Иначе предишни години Czeching е имал и доста по-алтернативни локации – като паркингът на Чешкото радио, специално изпразнен от служебни автомобили заради събитието. Миналогодишните лауреати – момичетата от инди/трип-хоп/поп триото Viah са изключително добър пример за световното ниво на конкурса, а за иновативния подход на Radio Wave към всеки от забелязаните от тях артисти свидетелства този чудесен видео клип, заснет във верижния ретро-асансьор на Чешкото радио…


За тазгодишното издание, което по разбираеми причини ще се проведе в по-камерен формат този петък (на 26 юни), за ролята на радиото като медия днес, както и за това как се справя чешката сцена с пандемията, разговаряме с главния музикален редактор на Radio Wave Якуб Кайфош, също ключов представител на чешката алтернативна сцена, на чиито музикални проекти също обещаваме да обърнем внимание по-нататък в „Аларма“.

Какво е общото между четиримата номинирани тази година и кое е най-характерното за всеки от тях?
Бих казал, че общото между четиримата номинирани за Czeching 2020 е силно съвременното им и поп-ориентирано звучене – нещо, което търсехме, докато ги подбирахме. Те всички са и силно електронни, което явно е уклонът напоследък, особено покрай носталгията по 80-те години, обзела днешната музика. Ако се спрем на тях един по един...

Bols/Slob е на пръв поглед много млад автор/продуцент, но ни праща музика от поне три години и го наблюдаваме как израства от първите неуверени стъпки преди до апокалиптичното си звучене сега, което аз намирам за изключително своеобразно не само тук, в Чешката република, но и в света.



Музиката на Бара Змекова, единствената, която не пее на английски в настоящата подборка, гледа назад, към историята не само на западната популярна музика, но по-специално на местната и на фолклора, от който идва – всичко това Бара съчетава с авторски почерк в писането на песни, който всеки ще разбере, дори и без да знае думите, защото нейната поп-чувствителност е толкова изразителна.



Звученето на Теа София, струва ми се, е най-съвременното сред всички номинирани за Czeching 2020. Тя е една почти ASMR-певица, бих казал (от автономна сензорна меридионална реакция, успокоително-възбуждащият шепот, който е толкова моден напоследък - б. пр.) – като Били Ейлиш, от същото направление, в което гласът се чува дълбоко в главата, когато слушаш парчетата ѝ. Затова я избрахме, нищо че тя сега дебютира – дебютът ѝ е толкова могъщ, толкова революционен за местната поп-сцена, че просто трябваше да присъства.


И не на последно място – JayRо, които, бих казал, са забавна група, звучат все едно не се вземат много насериозно. Като се заслушаш обаче, по-ефектните им фрази и начинът, по който си пишат песните, са толкова изпипани, толкова чешки някак (хуморът в музиката е много чешки). А техният звук може да пожъне успех в куп други страни и на всеки фестивал или във всеки клуб. Това е група, която се запомня, особено поради факта, че не се държи като групите, които вече познаваме. Да, JayRо звучат доста носталгично, но такава е, както казахме, съвременната тенденция.



Кое беше най-голямото препятствие пред Czeching в тази особена година – 2020?

Най-голямото препятствие, което се наложи Czeching 2020 да преодолява във връзка с пандемията, е че фестивалът „Метроном“ в Прага, който обикновено приютява номинираните за Czeching на сцената на Radio Wave, беше преместен за ранната есен. Затова ние ще направим едно доста по-скромно представяне, но все пак лайв, в страхотния пражки клуб „Кафе В лесе“ на 26 юни, тоест много скоро, та нямам търпение да чуя тези певци и групи на живо… И още едно нещо, което веднага се забелязва, защото е различно от предишните издания – промоционалното видео за всеки от номинираните е правено в домашни условия и е по-семпло. Така обаче ми се струва, че имаме възможност да надникнем в нещо, което преди не е било видимо – как работят тези музиканти по време на пандемията и как изглеждат домовете им, а това е винаги интересно. Аз бях голям фен на MTV Cribs и мисля, че тези видеозаписи могат да се приемат като тийзъри за нещо доста подобно.

Как премина карантината за пражката музикална сцена?

Като гледам местната музикална сцена през месеците на карантината, виждам, че – както се случи в ред други страни – и ние решихме въпроса с много стриймване. Дори Radio Wave организира т.нар. „Карантинни сешъни“, които можете да намерите на Фейсбук страницата ни – музиканти предаваха директно от домовете си в различни обстановки. Ще видите и отделни акустични изпълнения, и цели групи, и автори на електронна музика, които успяха да си съберат цялата техника вкъщи и с часове да поддържат денс-парти... По същия начин се задействаха и доста други организатори из цяла Чехия, та това беше една от възможностите за справяне със случващото се. В момента живите концерти в страната се възстановиха.
От идната седмица вече могат да се събира публика до 500 души и мисля, че положението ще се подобрява, билетите се разпродават и всичко се стреми да се върне към нормалност. Както феновете, така и музикантите, разбира се, са закопнели за концерти, особено след като навън се стопли, а тази година фестивалите бяха или отменени, или отложени... което ми се вижда: а) много тъжно и драматично за живата сцена, но и б) много любопитно – да видим как музиканти и промоутъри ще се справят с летния фестивален сезон, който няма да е типичният. Ако се опитаме да изведем нещо хубаво от всичко, което се случва сега, то може би е, че музиката отново става по-общностно изживяване и че отделните общности ще започнат да си създават сами събития през лятото – по-малки по мащаб, но много по-големи като смисъл.

Какво е радиото за теб лично, защото видяхме и по време на карантината каква огромна роля и мощ може да има то като медия, свързваща хората?

Що се отнася до ролята на радиото напоследък – спокойно мога да кажа, че доста хора се върнаха към този формат, доста хора, както се вижда от статистиката на нашето радио, са започнали да ни слушат. Да, много е тъжна причината за подобна промяна, но пък е хубаво, че хората се връщат към радиото: обичам го като медия, и то не само защото работя в радио – просто ми е приятно да го слушам. Надявам се, че тепърва няма да има отлив, промяна, защото програмата, която направихме – разговорите за музика и въобще всичките ни предавания, дори несвързаните с музика – не се намира другаде. Имам надежда, вярвам, че хората – през месеците, когато бяха зажаднели за нещо по-различно от „съдържанието“, което обикновено получават, и бяха принудени от карантината да се разтърсят за алтернативи – са проумели, че радиото не е „ретро“, а нещо крайно съвременно, устремено ден след ден към бъдещето.

Какво следва за Czeching и за победителя, чието име ще бъде излъчено утре?

Победителят на в Czeching 2020 ще бъде обявен на 26 юни на вече споменатия мини-концерт в „Кафе В лесе“ в Прага и оттам нататък го чака шестмесечна авантюра, която ще приключи с Eurosonic Noorderslag, един от най-големите и стари европейски шоукейс-фестивали в Холандия. По време на тези шест месеца победителят ще бъде „подложен“ на интензивна работа с подходящи съветници, за да може да се представи възможно най-добре на фестивала, а не просто да се разходи до концерт в чужбина – това би било жалко. Миналогодишните победители Viah вече минаха по този път и не се съмнявам, че беше за добро: това много помогна на групата, те се справят отлично сега и ходенето на Eurosonic послужи да бъдат сериозно забелязани от многобройна международна публика.
Да видим докъде ще стигнат – ние не спираме да наблюдаваме и да подпомагаме нашите избраници, когато Czeching свърши. Опитваме се да ги интегрираме като част от сцената около Radio Wave и да им оказваме всякаква подкрепа. Същото предстои и за тазгодишния победител, плюс много учене, много занимания преди Eurosonic Noorderslag. За самия Czeching – надявам се на много още истински талантливи и особено надухани музиканти, които искат да пробият и да бъдат не просто най-добрите в околностите, а въобще най-добрите, и да създават музика, която заслужава времето и ушите на хората. Мисля, че това е най-високият възможен стремеж, когато става въпрос за музика по принцип.

Превод на интервюто: Нева Мичева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Колегиум музикум Берлин" за първи път на българска сцена

На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав пред българската публика. Събитието ще се състои в столичната зала "България" от 19 часа, а програмата включва три от общо шестте кантати в състава на прочутата "Коледна оратория" на Йохан..

публикувано на 12.12.24 в 13:40

109 години от рождението на Франк Синатра

На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч.  в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..

публикувано на 11.12.24 в 10:35

Новогодишният музикален фестивал започва на 17 декември в НДК

38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между   класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..

публикувано на 10.12.24 в 07:50

Песента за сладки грешки на Bropunzel и DèВяра – "Не те е срам"

"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..

публикувано на 09.12.24 в 12:15