Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уроци от кризата

Снимка: Rawpixel

"Първият урок от настоящата криза е, че твърде наивно в началото смятахме, че тя ще отмине бързо и ще се възстановим своевременно - коментира Александър Петров от консултантската компания McKinsey. Той анализира ситуацията, в която търсим отговорите на въпроса колко дълго ще продължи икономическият спад и кога се очаква възстановяване.

Ние все още сме в състояние на криза и е ясно, че тя не удря еднакво. Дори в един и същи сектор, каквато е търговията, производителите на храни и стоки от първа необходимост например не просто не усетиха кризата, а дори увеличиха продажбите си, докато приходите на модните компании, на автоиндустрията, продажбите на нови коли спаднаха драматично.

Същевременно автокъщите, занимаващи се с ремонт, отбелязват растеж - ясно е, че хората ще карат все повече старите си коли.

Вторият урок е, че няма стратегия как да живеем след вируса, има стратегия как да живеем с вируса. Виждаме, че пандемията е тук, за да остане, броят на заразените ту спаса, ту се покачва. Бързаме да отворим сектрои, а после отново затваряме. Правим планове, които после ревизираме.

Възстановяването ще е бавно, трудно и неравномерно и ще трае поне до 2023 г.

Същото се отнася и за възстановяване на потреблението. В Китай например имаше тъй наречения spend revenge, харчене за отмъщение - магазин на "Гучи" направи седем-осем милиона долара оборот за ден, но в Италия, страната на "Гучи" подобно нещо няма. В Италия настроенията и очакванията за бавно възстановяване карат хората да бъдат пестеливи, внимателни и отговорни в потреблението.

Третият урок е, че ако един бизнес не планира различни сценарии, а има само един централен план, този бизнес няма да е успешен.

Никой не беше подготвен за контретната криза, но най-добрите компании имаха планове как да реагират, ако се случи нещо немислимо.

Изводът е, че спадането беше бързо и драстично, а възстановяването ще върви бавно на зиг-заг. Просто трябва да свикнем с това, защото ще живеем с него в следващите няколко години.

Има и добри новини, разбира се. Допреди ковид-кризата се смяташе, че дигатилизирането на образованието ще отнеме години, а се случи почти за едно денонощие. Да, и то има да извърви дълъг път, но началото беше положено изненадващо успешно.

Чуйте анализа на Александър Петров от консултантската компания McKinsey и неговите изводи и уроци от кризата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35