"Първият урок от настоящата криза е, че твърде наивно в началото смятахме, че тя ще отмине бързо и ще се възстановим своевременно - коментира Александър Петров от консултантската компания McKinsey. Той анализира ситуацията, в която търсим отговорите на въпроса колко дълго ще продължи икономическият спад и кога се очаква възстановяване.
Ние все още сме в състояние на криза и е ясно, че тя не удря еднакво. Дори в един и същи сектор, каквато е търговията, производителите на храни и стоки от първа необходимост например не просто не усетиха кризата, а дори увеличиха продажбите си, докато приходите на модните компании, на автоиндустрията, продажбите на нови коли спаднаха драматично.
Същевременно автокъщите, занимаващи се с ремонт, отбелязват растеж - ясно е, че хората ще карат все повече старите си коли.
Вторият урок е, че няма стратегия как да живеем след вируса, има стратегия как да живеем с вируса. Виждаме, че пандемията е тук, за да остане, броят на заразените ту спаса, ту се покачва. Бързаме да отворим сектрои, а после отново затваряме. Правим планове, които после ревизираме.
Възстановяването ще е бавно, трудно и неравномерно и ще трае поне до 2023 г.
Същото се отнася и за възстановяване на потреблението. В Китай например имаше тъй наречения spend revenge, харчене за отмъщение - магазин на "Гучи" направи седем-осем милиона долара оборот за ден, но в Италия, страната на "Гучи" подобно нещо няма. В Италия настроенията и очакванията за бавно възстановяване карат хората да бъдат пестеливи, внимателни и отговорни в потреблението.
Третият урок е, че ако един бизнес не планира различни сценарии, а има само един централен план, този бизнес няма да е успешен.
Никой не беше подготвен за контретната криза, но най-добрите компании имаха планове как да реагират, ако се случи нещо немислимо.
Изводът е, че спадането беше бързо и драстично, а възстановяването ще върви бавно на зиг-заг. Просто трябва да свикнем с това, защото ще живеем с него в следващите няколко години.
Има и добри новини, разбира се. Допреди ковид-кризата се смяташе, че дигатилизирането на образованието ще отнеме години, а се случи почти за едно денонощие. Да, и то има да извърви дълъг път, но началото беше положено изненадващо успешно.
Чуйте анализа на Александър Петров от консултантската компания McKinsey и неговите изводи и уроци от кризата.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg