Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна борбата с трафика на наркотици

Снимка: Pexels

Има ли напредък в борбата с наркомрежите у нас - това е фокусът на предаването на "Законът и Темида" в Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.

Европейските граждани харчат най-малко 30 милиарда евро годишно за наркотици, което превръща наркопазара в основен доход за организираните престъпни групи в ЕС. Това са данни от Доклада за пазарите на наркотични вещества от 2019, публикуван от Европейската агенция по наркотиците и Европол. 39% от тази сума се харчи за канабис, 31% за кокаин, 25% за хероин и 5% за амфетамини.

Александър Панайотов, началник отдел „Национален фокусен център за наркотици и наркомании“, коментира тенденциите у нас.

"България е около средното равнище на употреба на марихуана, малко над средното по употреба на амфетамини и по-ниско за кокаин."

Има ли тенденция в намаляване на предлагането?

"Има сериозна дейност от правоохранителните и правораздавателните органи, има увеличение на досъдебните производства и на присъдите, свързани с трафика, и около 2 хил. осъдени лица.
Тревожно е, че възрастта на първа употреба на наркотици пада и сега е 13 години."


"Каналите на трафика е доста променен от средата на 90-те и началото на 21 век - коментира Йово Николов. - Тенденцията е към спад на употребата на хероин и все повече амфетамини и синтетика. За марихуана няма да говорим, тъй като все пак е мек наркотик и в редица европейски държави употребата и е легализирана.

България е малък пазар и донякъде проследим, но трафикантите са изобретателни и откриват нови начини за внос.

Научаваме за трасетата на наркотиците от заловените пратки и групите за трафик. Балканският път е основен.

Една от причините да не бъдем приети в Шангенското пространство, е трафикът, в който участва България."

Колкото до превенцията, Йово Николов отбеляза, че при дискусия по темата в Българското национално радио с изненада е установил колко много институции у нас се борят с употребата, трафика и превенцията - т.е. имаме лоша комуникация - при наличието на толкова много служби и институции.

"Колкото до превенцията сред децата - семейството остава основен фактор. Лекциите в училище са полезни, но недостатъчни. Знанието за новите наркотици изостава, съответно и начините да се противодейства на ефектите.

Самите институции трябва да се модернизират, да са по-бързи и адекватни - за това се изисква усилие, което за момента не е видимо да се полага."


Носят ли наказателна отговорност употребяващите наркотици и как трябва да гледаме на тях - като на престъпници или като на зависими хора с проблем.
Носенето на какво количество превръща приносителя в трафикант?
Какви наказания предвижда НК за дрогираните шофьори - на тези въпроси отговаря адв. Захари Генов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46