165 са новодиагностицираните с новия коронавирус лица за изминалите 24 часа. Направените PCR тестове за последното денонощие са 2896. Това показват данните в Националната информационна система.
Доц. Михаил Околийски, експерт в Световната здравна организация, коментира в "Нашият ден":
"Ситуацията у нас трябва да се разглежда на фона на разрастващата се пандемия от Covid-19 в световен мащаб, въпреки че в западноевропейските страни ситуацията изглежда повече или по-малко овладяна, защото броят на диагностицираните случаи и смъртните случаи сигнификантно намалява.
В световен мащаб дневно около 160 000 души се заразяват с коронавирус, което за последните около 2-3 седмици представлява повече от 60-70% от всички случаи на коронавирус. Най-вече са засегнати САЩ, Бразилия, Мексико и някои други страни от Южна Америка. За съжаление там се плаща един много суров данък на липсата на достатъчно внимание към проблема, на подценяването на проблема, както и на политизирането на един много опасен вирус, какъвто е Covid-19."
У нас проблемите са с комуникацията на риска
"Да, не изглежда тези проблеми да се преодоляват. Ние споделихме с НОЩ едни шест задължителни за спазване препоръки при разхлабването на мерките. Част от тях бяха съобразени, но част от тях не бяха взети под внимание. Днес (2 юли, 2020) излезе един научен материал, който включва десет предпоставки за ефективен преход от ситуация на извънредно положение към разхлабване на мерките. Там пак се описва този подход – стъпка по стъпка – с ясно дефинирани фази за това какво се разхлабва, защо се разхлабва, какъв е ефектът от разхлабването – постоянен мониторинг на тези действия. В противен случай, ако се разхлабват много мерки наведнъж и случаите започнат да се увеличават, както се случи в България, Министерството на здравеопазването и РЗИ не могат да разберат точно поради какви причини се разпространява заболяването. Другото, което е ключово от тези 10 предпоставки:
Създаване и поддържане на високо доверие у населението
Аз съм много притеснен, това не е само феномен за България, че плувахме в една инфодемия, в която някои хора, небазирано на доказателства, разпространяваха неверни твърдения, че вирусът не съществува, не е опасен, или пък, че мерките на физическата изолация и дезинфекцията не са особено добра идея. Това особено разколеба хората без медицинско образование."
Да продължим спазването на мерките в тази епидемична ситуация
"Най-важното е да се положи особено внимание за опазване на най-ранимите хора - по-възрастните, хората с хронични заболявания, при които един контакт с вируса би бил фатален. Да спазват физическа дистанция, да използват маски, дезинфектанти, да търсят по телефона личния си лекар при неразположение."
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg