Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Пенев: Да празнуваме живота всеки ден

Владимир Пенев
Снимка: БГНЕС

Народният театър „Иван Вазов” продължава лятната си програма на открито с премиерата на „Всички страхотни неща” от Дънкан Макмилан. Оригиналното заглавие на пиесата на известния британски драматург е “Every brilliant thing”.

Представлението е моноспектакъл на актьора Бойко Кръстанов, който е поканил Владимир Пенев да го режисира в първата му самостоятелна изява на сцената.

„Аз много харесвам Бойко като актьор, мисля, че той е един от най-значителните млади актьори, които имаме, с много сериозно отношение към работата. Спектакълът е една съвсем нова форма, жанр, в който ние нямаме традиции – близо е до stand-up комедията, до импро театър, до интеракция с публиката, прилича на инсталация също така. Той не е театър в традиционния смисъл на думата и който дойде и го гледа, ще преживее нещо изключително приятно, убеден съм. Това е нещото, което мисля, че трябва да се прави в условията на коронавирус, карантини и затруднения при живия контакт с публиката. Защото представлението – такова, каквото сме го направили с Бойко, може  да се случи на поляна, може да се случи рано сутрин, може да се случи много късно вечер, може да се случи навсякъде.”

А какво съдържа личният списък със страхотни неща на Владимир Пенев

„Моят списък със страхотни неща включва едно просто и малко изискване – да се радваме на живота, да го празнуваме, да не го мъчим, да не го бутаме, да не го теглим, да не употребяваме за живота глаголи, които са в негативен план, а напротив – позитивни. Да му се радваме, да го празнуваме, да го честваме тоя живот всеки, всеки Божи ден – празник, делник, всичко да бъде свързано с празнуването на живота, благодарност за това, че сме живи, че ни има. Моята голяма цел във всеки ден е да усмихна поне един човек, да му дам повод да се засмее и да бъде радостен. Тогава мисля, че денят е минал хубаво. И чакам следващия.”

Първите срещи на представлението с публика са на 3, 4 и 5 юли. Тогава то ще се играе на малката сцена на открито „Зад театъра“, а официалната премиера ще бъде наесен - с надеждата, че тогава театрите ще могат да работят нормално и на закрито.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Създаването на поредния филмов шедьовър" – дебютен роман на Том Ханкс

Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща в литературата с първия си роман. "Създаването на поредния филмов шедьовър" е многопластова история, която обхваща почти 80 години. Книгата нищи американската филмова индустрия днес, разказвайки за..

публикувано на 08.07.25 в 16:10

Още 15 минути

Ивона Иванова е млада, амбициозна и дръзка. Тя е силно повлияна от творчеството на американския художник и артист Анди Уорхол, към чиято прочута фраза: "В бъдеще всеки ще бъде известен за 15 минути", отпраща и заглавието. Картините ѝ, типично за стила на попарт, са много шарени и определено привличат вниманието. Кураторката Гергана Минкова..

публикувано на 08.07.25 в 14:56
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

публикувано на 08.07.25 в 13:50

Графики на Георги Ашиков, събрани в изложбата "Жената като начало"

Георги Ашиков излага свои творби в изложбата "Жената като начало". 30 графики са подредени в галерийното пространство. Те са вдъхновени от жената като символ на живот.  Темата при изграждането на образите е романтиката и любовта. Мъжът също е застъпен в произведенията на художника. Той набляга на общуването между двата пола.  Усещането в..

публикувано на 08.07.25 в 13:05
Ивана Бодрожич

Ивана Бодрожич: Романът е за личния ни свят и обществото – тези неща винаги са свързани

На 24 юни в централата на Европейската банка за възстановяване и развитие се състоя ежегодната церемония по връчване на Наградата за литература на ЕБВР. Книги от 10 националности участваха във финалната права на конкурса. Три от произведенията достигнаха кратката листа за отличието: украинският роман "Забрава" от Таня Милярчук, хърватският роман..

публикувано на 08.07.25 в 12:30