Как минава денят на работещия в спешната помощ? Какво е 12 часа да си на дежурство на границата между живота и смъртта, без почивка, без спирка, без право на умора?
"Когато линейката пристигне навреме, тя прави чудеса. Защото хората виждат спасението, избавлението, не можете да си представите колко ни се радват – казва спешният медик Ива Кацарова, гост на рубриката "Главен герой".
Линейката е едно мултифункционално чудо. Функцията ѝ е да се занимава със спешни пациенти, но на практика не прави само това. Когато човек се обади на 112, той не може да прецени колко е спешно състоянието му.
В много случаи ние не извършваме спешни дейности, но нашата роля е и да успокоим хората, да им помогнем. Правим и това – говорим с пациента, който се нуждае от няколко добри думи. Това също е помощ!
Има и такива пациенти, въпреки че отдаваме приоритет на спешните случаи, ние извършваме и социална дейност.
Свикнали сме да работим с всякакви зарази, знайни и незнайни. И без условия на пандемия ние работим с маски и ръкавици.
Колкото до онези, които се страхуват от работа в условията на пандемията, Кацарова казва:
Ако се страхуваш да работиш, не трябва да го правиш. Трябва да преодолееш страха, да извършваш задълженията си смело и търпеливо, естествено след като вземеш всички мерки за защита.
Не бива да се люшкаме в крайности – от крайния ужас до подценяване на заплахата."
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg