Името Илия означава „слънце, светлина, божественост”, „бог е моята крепост”. Представите за него отвеждат до древногръцкия Хелиос, бог на Слънцето. Той обикаля небето със златна колесница, теглена от 4 крилати, бълващи огън коне: Светлина, Блясък, Гръм и Мълния.
Името Хелиос (Илиас) е останало от старозаветния период до днес: Елия, Елияху (иврит), Иляс (сред хората с мюсюлманско вероизповедание), Елиас, Ели (Франция), Елиа (Италия). У нас, в Русия, Украйна, Беларус, Сърбия, Хърватия, Черна гора и другаде ще чуете името като Иля, Илия, Ило, Ильо, Илиян, Личо, Илиана, Илка, Илин, Илина.
В някои райони на България има поверие, че св. Илия е брат и на св. Марина. Двамата си поделят властта над огъня и водата. Освен с поверията огън – вода, Илинден е свързван и с друга двойка противоположности: горещо – студено. Тъкмо на Илинден, въпреки жегите, светецът ритуално мята кожух и тръгва към господ да измоли идването на зимата. За да може и слънцето да си почине.
Илия е един от двамата старозаветни пророци, заедно с Мойсей.
Илия силно се противопоставял срещу почитането на езическото божество Ваал. Казвал, че има друг, истински Бог и 900 години преди появата на Христос, проповядвал неговото идване. С молитва заключил небето. Три години и половина не капнала нито капка дъжд. Предложил на езичниците и те, и той да принесат жертва. Чиято жертва се запали с огън от небето, тя ще е знак за истинската вяра.
Напразно се молели жреците на Ваал. От небето паднал огън върху жертвеника на Пророка. После обилен дъжд напоил земята.
В края на земната си мисия, Илия бил грабнат на огнена колесница и отнесен на небето. На него са подвластни гръмотевици и градушки, дъждове, светкавици и мълнии. Предците ни казвали, че когато гърми, св. Илия трополи със своята колесница, а когато вали, значи е окачил огромна небесна бъчва с вода, от която се излива дъждът.
В почит към стихиите, на Илинден не се работи. И не се влиза в морето. Старите рибари и моряци казват, че Илинден е хаталия, лош ден. Тогава излиза северният вятър, който обръща водата.
Под повърхността на Черно море се образува солугана, завихряне, мъртво вълнение, което дърпа навътре лодки и плувци. Колкото заливът изглежда по-хубав и тих, толкова водата отдолу се върти като центрофуга.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg