Човешкият характер е такъв, че бързо забравя лошото. Всичко, което сме правили милион пъти, сега все едно го правим за първи път. Така се изрази журналистът Иван Гарелов, главен герой в "Нашият ден", по повод пандемията и продължителната изолация, която тя наложи:
"Съвременният свят има начин за противодействие срещу неща, които познава, а това се случва за първи път, макар че в своята история човечеството е имало и други подобни напасти."
Вирусът – катализатор на протести
"Това се очакваше, аз съм го писал и когато беше върхът на кризата. В края на краищата, тези лидери, ръководители на държави, които не са се справили добре, ще понесат последствията от масовото недоволство, което може да доведе и до падането им от власт. Аз не казвам, че те непременно ще бъдат сменени, но "им се клатят краката".
Целта на смяната и на протестите
"Обикновените хора не са задължени, когато излизат на протести, да носят със себе си платформи и визии за това, което предстои. Важното е, че показват, че те повече така не могат. Те искат смяна. От тук нататък е работа на политиците да разработят такива програми, платформи, идеи, които, след като бъдат насрочени нормални или извънредни избори, да се явят с тях. Но да се иска от хората на площада да излизат с някакви ясни предложения и да се правят капитални изводи от това, че някой не можел да отговори точно за какво е там и т.н., е просто жалко. Младите хора учудващо точно отговарят, няма никакъв наивитет и повечето дори превъзхождат по знания, по виждания, по израз тези, които задават въпросите."
Политическите процеси – сега и през 90-те
"Има съществени различия – едното е съставът на хората на улицата. Това са предимно млади хора. И то образовани. Този път това не са хора, които имат социални искания. Исканията им са ясно формулирани. Те искат политическа смяна на модела на управление. Мисля, че това е толкова ясно.
Другото отличително е, че няма изтъкнати лидери, с което пропагандата от страна на правителството също спекулира и ги противопоставя едни на други. Скрити лидери си има, но няма нужда от някакъв единствен говорител на някаква тъпа тълпа. Тези хора знаят за какво са там. Организационните подходи те си ги правят добре."
Гарелов изрази неодобрение от склонността към преминаване на протестите в пърформанси, хрумвания и забавления, както през лятото на 2013 година, защото смята, че и тогава, и сега това притъпява остротата на исканията на големия протест и предизвиква известна загуба на енергия, което води до т.нар. "партизанска тактика" и пръскане на малки групи.
"В момента се води една битка за печелене на време между правителството и протестиращите. Август е месец на почивки, вероятно протестите ще замрат, а през септември ще видим кой се е подготвил за продължение. Моят оптимизъм за крайния успех на тези протести е в това, че протестиращите интуитивно напипват най-добрата форма. Важното е да не спират. Смятам, че те ще имат успех и съдя за това по реакцията на управляващите, които наистина се изплашиха." – смята журналистът.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg