В Деня на милосърдието неизбежно се обръщаме към професията на медицинската сестра, неслучайно наричана милосърдна.
160 години след като Флорънс Найтингейл основава първото светско училище за сестри, СЗО алармира за недостиг на около 6 млн. сестри в световен мащаб.
В България липсват 30 хил. медицински сестри.
"Причините са ясни и многократно споделени и с властта и с обществото: подценяване на труда на медицинските сестри и останалите професионалисти по здравни грижи, лоши условия и ниско заплащане. Същевременно има възможност за признаване на професионалната квалификация на Запад и работа там - коментира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравна грижа.
Сестрите са част от процеса на лечение, и трябва да преосмислим начина, по който говорим и мислим за здравеопазването.
Имаме изключително професионално образование. От Медицинския институт излизат изключително подготвени сестри и акушерки.
Същевременно е невъзможно да си сестра без милосърдие. И в момента при сегашните изключително тежки условия те не биха могли да работят без тази толкова важна морална категория.
Донякъде и това е причина за отлива от професията - трябва да притежаваш високи морални качества, духовна, а и физическа сила.
СЗО обръща внимание на правителствата, че трябва да направят всичко възможно да осигурят добро заплащане, а и добро отношение и дължимото уважение на медицинските сестри. На тях и на акушерките се разчита да се постигнат здравните цели на ООН, за да имат хората равен достъп до здравни грижи", каза Василева.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg