"Момчил – родопският цар" – новата книга на проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов – допринася не само за запознаването на читателите с личността на Момчил войвода, но и за провокиране на интереса към културния туризъм. Книгата разграничава историческите факти от легендата, която се е сраснала с личността на Момчил войвода.
Според авторите заглавието е провокативно, тъй като Момчил войвода не е носил титлата цар, но българите от Беломорието и Родопите са го именували така. Това се потвърждава и от факта, че българското име на Ксанти е Царево, т.е. мястото, където живее родопският цар.
Издаването на книгата става в годината на Момчил войвода – през 2020 се навършват 675 г. от смъртта му пред портите на Периторион – град на Беломорието, важен за кратко просъществувалото царство на Момчил.
Изследването на проф. Овчаров и проф. Павлов е първото, което излиза от 60 години насам.
"Момчил – родопският цар" включва и теренно проучване на крепостите, които са се намирали в обхвата на територията, владяна от Момчил, не само в България, но и в Беломорието.
По този начин изследването провокира интереса на читателите към историческите паметници и предлага интригуващи възможности за културен туризъм.
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. От 31 май до 4 юни фестивалът ще предложи богата и внимателно подбрана селекция от 54..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник,..
Мария Куманова е българска писателка и поетеса. Завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги", където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник",..
Радослав Чичев, водещ на предаванията "Аларма" и "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", представя в "Нашият ден" новата си стихосбирка "Лоно". Нейната официална премиера предстои на 11 юни в галерия "Кредо Бонум“. За себе си Чичев споделя: "Обичам радиото. Обичам музиката, театъра, изкуствата. Обичам семейството си, приятелите си."..
Регионалният исторически музей в град Габрово подготвя поредица от събития, свързани с честването на няколко годишнини – разказва в "Нашият ден" Христинка Шепелева . На 5 юли с вход свободен ще се състои исторически фестивал в местността "Градище". С празника ще бъдат отбелязани 165 години Габрово – град, 142 години исторически музей –..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg