Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началото на учебната година – въпроси и неизвестни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учебната година у нас ще започне присъствено, но как ще продължи, ако епидемичната обстановка се влоши – този въпрос буди тревоги и притеснения.

Как ще се отрази това на родителите, които вече изчерпаха платения си и неплатен отпуск. А и ако детето остане у дома, родителят бива ангажиран с учебния процес. Какви възможности има за подкрепа на родителите.

Чуйте какво мислят те от разговора с Яна Алексиева от "Асоциация Родители"

Не по-малко притеснени са директорите на училища и самите учители. 

Ако се наложи повторно затваряне на училищата, това ги изправя пред необходимостта от връщане на дистанционната форма. 

Говори се за вариант, при който класовете да се делят и да се редуват присъствено и дистанционно обучение – това обаче създава редица трудности, а на места дори е невъзможно.

Редуването може да остане за децата от първи клас, но тогава те биха заели цялата база, с което възможността за занимания на по-големите ученици отпада.

Чуйте разговора с Елка Велкова, директор на 26-о столичното училище "Йордан Йовков".

Как ще протече учебният процес в прогимназията и пред какви предизвикателства са изправени експертите? 

Всяко училище ще трябва да разработи собствена пътна карта за справяне и да избере кои мерки са приложими за него.

Резултатите от делегирането на повече независимост на училищата и свобода да вземат решения даде резултат – тази година баловете при кандидатстване са високи и кампанията премина успешно – донякъде парадоксален факт на фона на безпрецедентната ситуация. 

Как се получи така, че в желани гимназии останаха незаети места, дори след трето класиране.

Чуйте разговора с Ваня Станчева – старши експерт по организация на средното образование в РУО - София град към МОН.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15