Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Радосвета Стаменкова

Колко традиционни са ценностите на българина

Живеем с дилемата хем нещо да се случи, хем нещо да не стане

| обновено на 17.08.20 в 11:45
Снимка: БГНЕС

Времето за избор в човешкия живот е непрекъснато. И този избор е толкова личен и толкова повлиян от силата на личността и това, което се случва в обществото. Най-вече изборът се кове вътре в семейството. Родовата памет работи много сериозно. Какво точно се случва в българското семейство и доколко битовото и духовното ниво предопределят нашите избори?

Д-р Радосвета Стаменкова от Асоциацията по семейно планиране коментира темата в "Нашият ден":

Традиционните ценности

"Ние, българите, много искаме някаква промяна и нещо хубаво да ни се случи, но същевременно все ни е страх нещо да не стане. И живеем с дилемата хем нещо да ни се случи, хем нещо да не стане. 

Добре е да си уеднаквим понятията. Първото клише още от училище е, че българинът е много трудолюбив и много гостоприемен. Гостоприемството и трудолюбието са ли наши традиционни ценности, или са по-скоро нещо, което много ни се иска да бъдем, но не сме. Идеята за пожелателното мислене. На мен ми се иска да вярвам, че ние, като традиционна ценност имаме това да се грижим за бедните и слабите, да помагаме на тези, които имат нужда, като общество. Бих искала да вярвам, че от семейна гледна точка традиционна ценност е това да се погрижиш за възрастните си родители. Ще ми се да вярвам и че традиционна ценност е възпитанието и отглеждането на децата с любов, с подкрепа. 

Задавам си и въпроса е ли традиционна ценност шопската салата? Или хорото пред Народния театър? Или хорото в Тунджа? Трябва да видим около какво изграждаме мирозданието си."

Д-р Стаменкова подчерта, че нагласите са на ниво семейство и на ниво общество. Може би хората трябва да се замислят какво се разбира под "традиционна ценност"? Тя отправи пожелание хората в семейството да си говорят и да се изслушват помежду си, защото това е основата, върху която стъпва по-нататък създаването на критично мислене.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40