Свободи и/или традиционни ценности избират българите днес и какъв е изборът на останалите европейски страни в проучването на базирания в Братислава институт GLOBSEC. Повечето българи предпочитат авторитарен режим пред либерална демокрация. Те са готови и да се откажат от свободата на словото или на движението в замяна на финансова изгода, повече сигурност в страната или защита на традиционните ценности. Това показва проучване на 10 държави в Централна и Източна Европа на базирания в Братислава институт GLOBSEC
Труден ли е изборът? Румена Филипова, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, коментира изследването в "Нашият ден":
"Ние анализирахме обществените нагласи за България. В най-общ план изследването може да се разглежда като част от равносметката за отношението към демокрацията и протичането на самия процес на демократизация в Централна и Източна Европа 30 години след промените. Може да се каже, че удовлетвореността от демокрацията и отношението към нея представлява много сложна съвкупност от фактори, вкл. ценностни и културни възприятия, сложните избори, които трябва да правим, качеството на живот, социално-икономическото неравенство, доверието в медиите..."
Къде е България в крайния резултат
"Първо, искам да отбележа, че има доста трайни тенденции в целия регион на Централна и Източна Европа, в които България се вписва. Само в 5 от 10-те страни е предпочитана либералната демокрация пред това държавата да бъде управлявана от авторитарен лидер със силна ръка. Като цяло има общо усещане за неравенството и несправедливост. 90% от запитаните заявяват, че хората с политически контакти са успешни и благосъстоятелни. Огромна част от запитаните нямат доверие в политическите партии. Какво отличава България? Изключително силно недоволство към формата на управление и високи нива на доверие в "теория конспирацията".
Готови ли сме да се откажем от свободите си, и кои са традиционните ценности, чуйте в интервюто с Румена Филипова и анкетата на Светлана Тодорова в звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg