„Хекуба“ е трагедия в три действия от Никола Антонио Монфроче по либрето на Жан-Батист-Габриел-Мари дьо Милсан в превод на италиански Джовани Шмид. Премиерата е на 13 декември 1812 г. в театър „Сан Карло" в Неапол. Ролята на Ахил изпълнил прочутия Мануел Гарсия, Приам бил Андреа Нодзари, Хекуба Мариана Борони.
Хекуба, според гръцката митология, е втората жена на цар Приам и майка на голяма част от децата му.
В днешно време операта е представена през 1992 г. в операта в Савона с Анна Катерина-Антоначи като Поликсена. На 30 юли 2019 г. с концертно изпълнение в двореца на херцога с нея е открит фестивалът на Вале д`Итрия. Този запис предлага „Неделен следобед“ на 20 септември от 14 часа.
Постановката е на Пиер Луиджи Пици, много красива, съвсем минималистична сценография и костюми. В операта ще чуете две много красиви арии – на Ахил в 1 д. и на Хекуба във 2 д., има две чудесни хорови сцени, а финалът на операта е драматичен и несравним с нищо познато. Може би мъничко ми напомни на финала на „Армида“ на Росини. Самият Росини бил много впечатлен от двете опери на Монфроче.
Действащи лица и изпълнители:
• Хекуба, сопран – Лидия Фридман
• Поликсена, сопран – Роберта Мантеня
• Ахил, тенор – Норман Райнхард
• Приам, тенор – Мерт Сюнгю
• Теона, сопран – Мартина Грезиа
• Антилок, тенор – Лоренцо Ицо
Хор на общинския театър в Пиаченца, хор на театър „Петруцели“, Бари, диригент Сесто Куатрини.
Никола Монфроче е роден на 21 февруари 1791 г. в Палми в Калабрия – умира на 9 юли 1813 г. в Неапол. В Палми са музеите на родените там Франческо Чилеа и Никола Монфроче. Баща му бил капелмайстор. Логично момчето започва да учи музика в консерваторията „Пиета дей туркини“ в Неапол. След това продължава в Рим като ученик на Николо Дзингарели, който по това време е капелмайстор на Сикстинската капела.
На 17 години дебютира като композитор с кантатата „Раждането на Алкида“ по драмата на Габриеле Росети. Премиерата е на 15 август 1809 в деня на рождението на Наполеон Бонапарт, навършващ 40 години. Тя е изпълнена в театър “Сан Карло“ в присъствието на Йоахим Мюра и Каролина Бонапарт – новите крал и кралица на Неаполското кралство.
След година с успех преминава и премиерата на първата му опера „Алзира“, в която пеят тенорите Андреа Нодзари и Мануел Гарсиа, сопранът Мариета Маркезини и контраалтът Аделаида Маланоте. В Рим той пише още кантатата „Армида“ по либрето на Якопо Ферети по „Готфрид“ на Торквато Тасо, която след това е изгубена.
През септември 1811 в Неапол Монфроче чува операта „Весталката“ на Спонтини, която го завладява. По поръчка на Доменико Барбайя вече болният композитор започва да пише нова опера, все още под впечатленията на „Весталката“. Това е операта „Хекуба“, представена в края на годината. Няколко месеца по-късно Монфраче умира едва на 22 години.
Съдържание
Първо действие
В първия акт Поликсена разкрива на слугинята си Теона, че се е влюбила в Ахил, въпреки факта, че той току-що е убил брат ѝ Хектор в битка. Цар Приам предлага на троянците да приемат брака между Ахил и Поликсена, за да сложат край на Троянската война, но се сблъсква с волята на царица Хекуба, която страда за смъртта на Хектор и ненавижда Ахил.
Второ действие
Ахил, който пристигна, разкрива чувствата си към Поликсена, двама си разменят развълнувани любовни обяснения. Той получава благословията на Приам.
След като пристига Хекуба Ахил се оттегля, а Хекуба изисква от дъщеря си да се откаже от този брак и да отмъсти за смъртта на Хектор.
Поликсена остава сама с налегналите я тъжни мисли. Тя посреща хладно завърналия се Ахил. Той се обръща към кралската двойка с молба да потвърдят сватбата му с Поликсена, която ще бъде само от полза за родината.
Трето действие
Сватбената церемония се провежда в храма на Аполон. Точно когато Поликсена трябва да отговори пристига Антилок, който съобщава, че тежко въоръжената гръцка армия е нападнала Троя. Опитите на Ахил да се разграничи от сънародниците си са безполезни. Хекуба заповядва на стражата да бъде убит незабавно.
Отчаяна Поликсена отправя молитви към боговете.
Приам упреква съпругата си за прибързаното решение, с което се проваля всеки следващ опит за сключване на примирие с враговете.
Гръцките войници проникват в храма на Аполон, убиват Приам и отвличат Поликсена.
Останала сама Хекуба проклина всички врагове, а вражеската армия опустошава града.
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg