Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Винопроизводителят Никола Зикатанов:

Успехът идва от съчетанието на винопроизводство и винен туризъм

Снимка: villamelnik.com

„Винарството е част от мен от дете", споделя собственикът на „Вила Мелник“ Никола Зикатанов, гост на рубриката "Главен герой" на ""Нашият ден". Той е родом от Капатово, едно от средищата на богатия на лозя мелнишки край. Като дете той работи на лозето с дядовците си, наблюдава и опознава процеса на превръщането на гроздето във вино. 

Зикатанов завършва инженерство, а през 90-те години на ХХ в. започва частен бизнес и завършва мениджмънт в САЩ. Благодарение на американските си контакти Зикатанов довежда в България няколко щатски инвестиционни фонда.

Към виното се връща в по-зрял етап на живота си, воден от желанието да продължи традициите на фамилията си и да работи със семейството си. 

Заедно със съпругата си Любка създават лозе и винарна. Засаждат месни и чуждестранни сортове със съзнанието и амбицията, че ще върнат славата на мелнишкото вино и ще станат частица от Възраждането на района.

"Държим в ръцете си ключа за качествено вино – хубаво лозе – с внимателно подбран сортов състав, добре поддържано, обгрижвано, щедро. Вярваме в потенциала на местните сортове, правим смели купажи с редки български и международни сортове и непрекъснато експериментираме. Търсим облика на Мелник във всяко от нашите вина", обяснява Зикатанов кредото си.

През 2015-а, след многогодишно обучение и работа в чужбина, към семейния бизнес се присъединява и дъщерята на семейство Зикатанови, Милица, за да даде своя принос в създаването на модерната легенда за Мелник.

Някак закономерно идва и наградата на световната класация "World's Best Vineyards". През турбулентната 2020-а за първи път български винопроизводител е класиран сред "50-те най-добри винени дестинации в света". Класацията е обявена в Сонома Вали, Калифорния, а отличието се присъжда за развитие на винения туризъм в района на Мелник, Сандански и Петрич.

"За пръв път на световната карта на винения туризъм с класацията през 2020 г. се появяват 3 нови дестинации – една в Япония, една в Индия и една в България. И това е нашата най-голяма гордост, че ние вече сме на световната карта на винения туризъм", коментира Зикатанов. 

Преди 90-те години на ХХ в. българското вино по света заемаше най-ниските рафтове на супермаркетите и беше синоним на масово вино. От години български винопроизводители като Никола Зикатанов се борят то да заеме своето достойно място на световната винена карта.

Как Никола Зикатанов вижда развитието на винопроизводството и винения туризъм, какво му дава сили и увереност и как се справя с предизвикателствата, чуйте разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15