За втори път кино-литературният фестивал CineLibri провокира обичащите киното да създадат късометражен филм, заснет с телефон. Конкурсът Huawei Smartphone Film Festival 2020 започна, а пeтимата финалисти в него вече са ясни.
До 15 септември те ще трябва да превърнат трийтмънта, с който са заявили участието си в конкурса, в реален филм. Той трябва да бъде заснет със смартфон и да е с дължина от 4 до 10 минути.
Финалистите обаче не са сами в създаването на късометражните си филмови разкази. Те работят с лични ментори, които да им помогнат в реализацията на целия филмов процес. Тази година това са доказалите се в областта на сценария, режисурата и кинематографията професионалисти Ваня Николова, Яна Титова и Александър Станишев. Те са и част от журито, което се допълва от Жаклин Вагенщайн, управител и куратор на кинофестивала CineLibri, и Лонгруи Циу, генерален мениджър на голяма бизнес компания.
Всеки един от петимата финалисти, впечатлили журито със своите реалистични и напълно в крак с времето истории, очаква с нетърпение момента, в който ще види филма си на голям екран. Това ще се случи на специална церемония в парка на Военната академия на 24 септември от 19:00 часа.
Менторите от своя страна пък споделят опита си и с всички кинолюбители, които имат интерес да научат повече за процесите в кинопродукцията. Правят го чрез онлайн уъркшопи, в които всеки може да вземе участие и да зададе своите въпроси.
Актрисата и режисьор Яна Титова вече проведе такъв уъркшоп, в който даде своите ценни практически съвети. В него, както и в предаването „Артфир“, тя сподели колко е важно човекът, впуснал се в магията на киното, да разполага с много добра подготовка, защото тя ще му даде възможност и да импровизира на терен, когато е необходимо.
Какво още сподели Яна Титова – чуете в звуковия файл.
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg