Документалният филм „Танда“ на Теодора-Косара Попова ще се бори за студентски „Оскар“. Филмът ѝ ще се състезава с документални продукции от Обединеното кралство и Норвегия, а победителят ще бъде обявен на 15 октомври.
Теодора учи „Филмова и телевизионна режисура“ в НАТФИЗ и владее езика на танца от години. И по-точно на тангото. То е нейната житейска философия. Неслучайно документалният ѝ разказ представя четири различни истории на четирима участници в една милонга. Четирима души, всеки с различен път в живота, но с обща любов към тангото.
Хирургът Силвия, която чрез танца разкрива душевността си, италианският професионален танцьор Давид, който преподава танго в България, незрящата Ралица, която опознава и усеща хората чрез движенията на тялото и Влади – преподавателят по даоистки техники, който учи начинаещи на танго. Това са героите в „Танда“, които Теодора-Косара добре познава. Чрез техните лични истории тя се опитва да покажа, че макар търсенията на хората да са различни, те намират себе си в едно и също нещо.
24-минутният филм младата режисьорка заснема само за един ден. Всичко, което тя иска да направи с него, е да докосне. Това е и значението на думата „танго“.
За въпросното докосване обаче е нужна смелост. Теодора споделя, че танцуващите танго често допускат другите близо до себе единствено и само по време на танца.
Тандата представлява четири танга, изтанцувани с един партньор, но „Танда“ всъщност е „ключ към това да бъдат разбрани душите на един определен тип хора“.
Още за този ключ чуйте от Теодора-Косара Попова в звуковия файл.
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg