Характерни за него бяха неговата износена, клюмнала широкопола шапка и черна хвърчаща връзка стил „лавалиер“. Така помнят Тръпко Василев съвременниците му. „Тръпко“ – така го зовяха всички – беше популярна фигура в софийския културен живот още преди Балканската война – 1912 г. той беше меценат по свой маниер. Това пише за него в спомен Стойчо Мошанов.
И още – На много начинаещи художници и артисти той уреждаше „тефтерчетата“ из софийските ресторанти. След първата световна война Тръпко преустрои сградата на ул. „Аксаков“, ъгъла с „цар Шишман“ в малък салон, който служеше за културни прояви. Тук се устройваха първите в София рецитали на видни артисти от Народния театър. Целта им е повече благотворителна – да се допълват с някой минимален хонорар техните мизерни заплати на държавни служители.
В първата галерия – Тръпковата – за първи път прозвучава „Сакия Муни“, рецитирана от незабравимия Сава Огнянов, тук Елена Снежина разказва за любовната мъка на Славейковите Иво и Калина от „Неразделни“, а Йордан Сейков разведрява тъжната следвоенна атмосфера със своя габровски хумор.
По-късно салонът се нарича „Постоянна художествена изложба“, където могат да се открият най-талантливите български художници на 20-те години на ХХ век.
Тази година стават 110 години от създаването на тази първа галерия у нас – Тръпковата, и през лятото видяхме на постерна изложба в градинката на "Кристал" как е изглеждала тя. А на 16 септември в галерия „Васка Емануилова“ се открива изложба с платна на самия Тръпко Василев и художниците, чиито картини той излага. За нея и за Тръпко Василев разказва изкуствоведът Благовеста Иванова, куратор на изложбата „110 години от създаването на първия художествен салон в София“.
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg