Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларят Даниел Хоуп с двоен албум

Даниел Хоуп
Снимка: @daniel.hope.page

Новият двоен албум на Даниел Хоуп „Belle Époque“ обединява както популярен така и рядко изпълняван класически репертоар, който се появява в големите музикални столици на Европа през десетилетието от началото на 20 век до Първата световна война, която промени света завинаги. За Даниел Хоуп la Belle epoque отдавна притежава завладяващо очарование.
„Често ми се иска да имам машина на времето, за да се върна в салоните на Париж, и да се потопя изцяло в тази епоха“ – казва цигуларят.

Негови партньори в това завръщане са Мойка Ердман (сопран), Саймън Кроуфорд-Филипс (пиано), Стефан Дор (валдхорна), Джейн Берт (арфа), Лиз дьо ла Сал (пиано), Ивай Чен (виолончело) и Камерният оркестър на Цюрих.
В албума са включени пиеси на Морис Равел, Клод Дебюси, Ернест Шосон, Жюл Масне, Габриел Форе, Рейналдо Хаан, Джордже Енеску, Албан Берг, Арнолд Шьонберг, Антон Веберн, Рихард Щраус, Едуард Елгар, Александър Цемлински, Франк Бридж, Шарл Кьошлен, Сергей Рахманинов.

Ето и няколко рецензии представящи албума.
„Много разточителен и приятен албум на DG, на който може да се наслаждавате лесно на едно прослушване, независимо дали го приемате като съсредоточено слушане или като фонова музика“.

„Ако е необходим саундтрак от епохата на картините на Климт, Моне, Реноар и Мунк, този албум на Даниел Хоуп, озаглавен „Belle Époque“, това е той. Цели два часа и половина свирене. Този внимателно подбран мюзикъл тръгва на турне из Европа, като прави музикални снимки на големи културни центрове от онова време – Лондон, Париж и Виена“.

„Тонът на цигулката на Хоуп е откритие и пианисимите му са възхитителни заради своя резонанс и деликатност“.

По-голямата част от програмата е съставена от бисови пиеси, но също така съдържа и изцяло представени произведения – Концерт за цигулка, пиано и струнен квартет на Шосон, интродукция и алегро за струнен квартет и оркестър от Елгар, Последната соната на Равел.

Новите записи на Даниел Хоуп може да слушате на 16 септември от 17 часа в „Музик мания“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10