Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Даниел Хоуп с двоен албум

Даниел Хоуп
Снимка: @daniel.hope.page

Новият двоен албум на Даниел Хоуп „Belle Époque“ обединява както популярен така и рядко изпълняван класически репертоар, който се появява в големите музикални столици на Европа през десетилетието от началото на 20 век до Първата световна война, която промени света завинаги. За Даниел Хоуп la Belle epoque отдавна притежава завладяващо очарование.
„Често ми се иска да имам машина на времето, за да се върна в салоните на Париж, и да се потопя изцяло в тази епоха“ – казва цигуларят.

Негови партньори в това завръщане са Мойка Ердман (сопран), Саймън Кроуфорд-Филипс (пиано), Стефан Дор (валдхорна), Джейн Берт (арфа), Лиз дьо ла Сал (пиано), Ивай Чен (виолончело) и Камерният оркестър на Цюрих.
В албума са включени пиеси на Морис Равел, Клод Дебюси, Ернест Шосон, Жюл Масне, Габриел Форе, Рейналдо Хаан, Джордже Енеску, Албан Берг, Арнолд Шьонберг, Антон Веберн, Рихард Щраус, Едуард Елгар, Александър Цемлински, Франк Бридж, Шарл Кьошлен, Сергей Рахманинов.

Ето и няколко рецензии представящи албума.
„Много разточителен и приятен албум на DG, на който може да се наслаждавате лесно на едно прослушване, независимо дали го приемате като съсредоточено слушане или като фонова музика“.

„Ако е необходим саундтрак от епохата на картините на Климт, Моне, Реноар и Мунк, този албум на Даниел Хоуп, озаглавен „Belle Époque“, това е той. Цели два часа и половина свирене. Този внимателно подбран мюзикъл тръгва на турне из Европа, като прави музикални снимки на големи културни центрове от онова време – Лондон, Париж и Виена“.

„Тонът на цигулката на Хоуп е откритие и пианисимите му са възхитителни заради своя резонанс и деликатност“.

По-голямата част от програмата е съставена от бисови пиеси, но също така съдържа и изцяло представени произведения – Концерт за цигулка, пиано и струнен квартет на Шосон, интродукция и алегро за струнен квартет и оркестър от Елгар, Последната соната на Равел.

Новите записи на Даниел Хоуп може да слушате на 16 септември от 17 часа в „Музик мания“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05