Противоепидемичните мерки в училище станаха поредният повод за разделение в обществото. Цитират се различни авторитети и мнения. Дебатът "за" или "против" маските има няколко аспекта – една част се занимава с въпроса дали маските изобщо предпазват, друга – за необходимостта от носенето им в коридорите на училищата.
Михаела Божанкова, член на различни родителски организации и представител на "Обединени родители", посочи като прецедент отварянето на детските градини, в които децата не трябваше да носят маски, и изтъкна неефективното и непоследователно прилагане на мерките, както и негативните ефекти, които могат да имат върху децата.
Учителят и експерт в образователната сфера Петър Велков не смята, че носенето на маски ограничава и травмира децата и се позова на редица данни относно ползата от носенето им. Не на последно място изтъкна и възпитателната полза, която спазването на мерките може да има.
"Маските ще се носят най-много 10% от времето на децата в училище – през междучасията. Обратното – неносенето на маски и евентуално разпространение на зараза би довело до затваряне и карантиниране на училища – нещо, което никой не желае", каза Велков.
Той успокои родителите и относно т.нар. "изолатори", в които децата със симптоми да бъдат отделяни до идването на родител. "Децата няма да бъдат оставени сами, а ще бъдат придружени от училищен лекар, както се е процедирало и досега при редица други заболявания и тревожни симптоми при децата."
"За" и "против" има при въвеждането на всяка една мярка, каза експертът по медицинско право Мария Петрова. Абсурдът от коментара за маските при децата идва от допускането, че те прекарат 45 мин. заедно в час без маски, а в междучасие, където има по-голяма дистанция – се налага носене на маска.
"Също така въвеждането на изолатори не е твърде ефикасно.
Ситуацията не е правилно оценена, не се дава възможност за адекватна реакция нито на учениците, нито на учителите.
Това, че всички се разхождат по улиците с парче плат пред лицето, не е гаранция, че се предпазваме.
Не съм против мерките, казвам, че когато въвеждаме нещо като задължително, трябва да очертаем ясно неговите параметри" – изтъкна Петрова.
"Когато хората станат пациенти, се говори, че имат права, но рядко се говори, че задължение на всеки от нас е да се грижи за собственото си здраве и да не застрашава здравето на околните.
Именно затова даваме възможност в ситуации като днешната на властимащите, в случая министерството на здравеопазването – да ни налагат мерки и да ги спазваме. Доколко те са целесъобразни и последователни, е друг въпрос.
Също така е важно да възпитаваме децата, да им обясняваме какво се случва, а не да ги наказваме. И изобщо начинът, по който се комуникират мерките и забраните, не е за подценяване. Те могат да се превърнат в начин децата да се учат, да бъдат възпитавани да се отнасят с уважение към себе си и околните."
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg