Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово c огледална зала

Маргарита Доровска разказва за събитията по повод 160 години от обявяването на Габрово за град

БНР Новини
Новата Огледална зала
Снимка: Росина Пенчева

Крилатата фраза на Радой Ралин „Светът е оцелял, защото се е смял“ обединява една голяма част от артистичната бохема на Габрово. А Музеят на хумора и сатирата в града се присъедини към отбелязването на 160 години от обявяването му за град, с откриването на огледалната зала, създадена от художничката Невена Екимова. 

В артистичната концепция на авторката е заложена добрата традиция на пародиране на собственото ни отражение, която се появи дори в любимия на всички деца през 70-те и 80-те години „Ну, Погоди“ – разказва директорът на музея Маргарита Доровска. 

Гостите ще се видят в нова светлина в габровските селфи кабинки, ще се разкрасят почти без пари с габровската пластична хирургия и ще се загубят и намерят в най-малкия, но много объркващ габровски огледален лабиринт. Най-ценният обект в залата е бляскавото яйце Габерже с кранче. За него една друга легенда разказва, че наследниците на Александър III са искали да го купят, но спестовните управници на Музея на хумора сметнали, че ще изкарат повече от билетчетата за вход, ако го задържат. 

По случай 160 години от обявяването на Габрово за град предстоят и други събития през октомври.

На 10 октомври е премиерата „Под игото – 1894“, посветена на 75 години от създаването на Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“.

А на 14 октомври концерт ще има Габровският камерен оркестър, изявата му е посветена на 70-годишния юбилей на Минчо Минчев и 160 години от обявяването на Габрово за град – разказа в „Артефир“ директорът на Музея на хумора и сатирата Маргарита Доровска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стаи на съзнанието

"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..

публикувано на 14.07.25 в 17:45
Велин Манов и Бойко Митков (вдясно)

Изложбата "През времето" – за 70-годишнината на Бойко Митков

Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..

публикувано на 14.07.25 в 17:29
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43