Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метроном избра: записи от „Варненско лято“

Снимка: varnasummerfest.org

Тази година както всички културни институции и фестивали у нас, така и екипът на международния музикален фестивал „Варненско лято“ успя да пренареди програмата си и някои от замислените събития да се състоят, макар и не в толкова пищен вид. В края на месец август за втора година се проведе симпозиум, чиято тема беше насочена към творческия процес. Модератор на събитието беше колегата от програма „Хоризонт“ Ирена Гъделева, която е гост на „Метроном“.

В рамките на три дни бяха отбелязани 250-годишнина на Лудвиг ван Бетовен с три концерта – интегрално изпълнение на сонатите за виолончело и пиано; концерт с творби за камерни състави; рецитал на проф. Милена Моллова с три от най-известните му сонати „Лунна“, „Апасионата“, „Патетично“. С този концерт беше чествана и 80-годишнина на проф. Милена Моллова.

180-годишнина от рождението на Пьотр Илич Чайковски също намери място в програмата с концерт с камерни творби.

В симпозиума проведен в рамките на два дни участие взеха Найден Тодоров – директор на Софийската филхармония, проф. Милена Моллова, пианист, и Марио Хосен, цигулар и директор на фестивала „Варненско лято“. В първия ден те представиха своя опит и предизвикателствата, които са срещнали при интегралните изпълнения на творби на Бетовен.
Във втория ден гости бяха композиторът Георги Арнаудов, който говори за творческия процес и кларинетистът Илиян Илиев, който представи техниката „Александър“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05