Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теглото на хората с поднормено тегло

| обновено на 02.10.20 в 13:16
Снимка: БГНЕС

Помните ли как темата за наднорменото тегло ни заливаше при началото на всяко лято и всяка есен. Тази година тази вълна ни отмина, макар проблемът да е сред най-големите и социално значими на нашата цивилизация. Затова и често се обсъжда в медиите. НО чували ли сте с такава настойчивост да се обсъждат проблемите на хората с поднормено тегло. Тяхната група не е никак малка, а диетите им обикновено са животоспасяващи. Затова с тревога за тях разговаряхме в последното издание на „Познати и непознати“. Разговорът беше провокиран от един пост в социалните медии. Ето част от него:

„Що е то ентерална храна? Това е лечебна храна за хора с много и различни заболявания. Предписва се и се наблюдава от лекар. Може да се наложи на всеки. Давам пример: оперират ви корема по спешност, операцията се оказва сложна и известно време не трябва да се храните с друго, освен с такава храна. Дано имате събрани средства и хора които да обикалят аптеките да търсят чудото. Между 5 и 7 лв. за шишенце от 100 мл. Ще кажете, какво толкова, аз това го давам за цигари. Да, ама не! Вероятно , ако сте само на това, ще ви трябват по 3-5 на хранене, което прави около 80-100 лв. дневно. Пак се връщам на това, че сте късметлии, защото лекар ви го е изписал и вероятно ви наблюдава. Сега си представете човек, младеж на 22 години, тежащ 17 кг. Основното му заболяване е Детска церебрална парализа. Ще ви помоля, ако сте прочели до тук, не ревете! Помагайте на тези около вас да оцелеят, но застанете до мен и другите няколко дами с които се борим и да задължим държавата да си поеме функциите и да защити правото на живот на всеки неин гражданин! Благодаря ,че ме изчетохте до края! Застанете до нас, за да поставим началото!“

 Екипът ни застана до тези майки!  И колкото и каквото можем със средствата на Словото, ще сторим, за да им помогнем. Като начало разказваме за проблемите на тези хора. Чуйте Боряна Драганова – майка на дете с ДЦП и с поднормено тегло.


Един от генетиците, приели каузата на хората с поднормено тегло не само като специалисти, но и като приятели, е д-р Антоанета Тончева – ръководител  на лаборатория по генетика в германския град Регенсбург.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26